497 Velen hebben hunne gedachten over dit onderwerp uiteengezet; maar de Regeering heeft nog niet van zich doen hooren. Sommigen beschouwen het vraagstuk als onoplosbaar, omdat ons volk geenen militairen zin heeft; anderen zoeken het kwaad in de afschuwelijke uniformen. Wij gelooven, dat beide voorstellingen over dreven zijnveeleer zijn wij geneigd, aan te nemen, dat de indienst treding bevorderd zou kunnen wordendoor den eervol ontslagen militair eene toekomst te waarborgen in het civiele, hetzij op de Gouvernements-bureelen, hetzij als wegopzieners bij de spoorwegen als anderszins. Wanneer dan bepaald werd, dat gegageerde militairen in de eerste plaats hunne aanspraken kunnen doen gelden, en daarna gepasporteerden, die het certificaat van goed gedrag kunnen toonen, dan gelooven wij, dat de maatregel, zoo vaak aangeprezen, doel zou treffen. Inlandsche politiebeambten vermogen zoo weinig, althans tegen over Europeanen en met dezen gelijkgestelden. Zouden Europeesche politiedienaren, onder den naam van agenten van politie of justitie, niet te benutten zijn Zouden zij op de openbare wegen geene con trole kunnen uitoefenen op de Inlandsche politieoppassers, en door hunne tegenwoordigheid hen niet noodzaken, flinker op te treden en hen leeren, dat zij in de eerste plaats daar zijn voor de rust en de veiligheid en in de tweede plaats de functiën uitoefenen van pajong- of tali-api-dragers van de ambtenaren bij het Binnenlandsch Be stuur? Controle op deze Inlandsche politie zal haar lichtelijk be ter aan het doel doen beantwoorden, haar doen beseffen, dat zij, - ook dan, wanneer zij en route is, om brieven te bezorgen of bood schappen te doenhaar hoofddoel niet over het hoofd mag zien, n. 1. misdrijven te voorkomen of te ontdekken, den burger te beschermen en voorts het hazenpad te kiezen, waar, door het uitsteken der han den, een misdadiger kan gevat worden! Als kern bevelen wij gegageerde of gepasporteerde militairen aan voor deze Europeesche politie, die den schout behoort ter zijde te staan. Maar, wanneer wij onze gegageerden of gepasporteerden daar voor in aanmerking brengen, dan is dit niet a raison van f 10. per maand, maar tegen schappelijke belooning voor goed werk. Wanneer voor oude dienaren uit het Leger de gelegenheid zal

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 508