39 Dat, niettegenstaande gunstige rapporten werden uitgebracht aan gaande de gebruikte repeteergeweren, deze toch na den burgeroorlog niet definitief bij het Amerikaansche leger werden ingevoerd, schijnt zijn oorzaak te vinden in de omstandigheid, dat men, willende gebruik maken van de bestaande bewapening, de Springfield-geweren in achterladers heeft veranderd. Intusschen hebben de Franschen ook in den oorlog van 1870 71 ge bruik gemaakt zoowel van het Spencer- als van het Henry- Winchester- geweer en, alhoewel de oorlogsresultaten toen niet gunstig moeten zijn geweest, is toch de Gendarmerie van Corsica met het Winchester- geweer bewapend. Ditzelfde geweer is ook door de Turken en door de Chileenen in hunne laatste oorlogen gebruikt. Dit is in het kort de oorlogsgeschiedenis der repeteergeweren. Nu zegt Sit a Dewi, dat het Vetterli-gevfeev verre achterstaat, wat ballistische eigenschappen betreftbij de achterlaadgeweren van alle Europeesche legers. In de eerste plaats moet ik er op wijzendat van het Vetterli- geweer (repetitie) onderscheidene modellen bestaan. Het eerste Vetter- H-repeteergeweer dagteekent van 1867, werd in 1868 en daarna in'69 gewijzigd en laatstgenoemd model definitief als bewapening aangeno men. Hoewel dit wapen tusschen 1871 78 kleine wijzigingen heeft onder gaan is daardoor echter de innerlijke inrichting niet veranderd, zoodat het geweer model '78, wat het eigenlijke geweer betreft, met dat model '69 overeenkomt. Maar de uitvinder heeft intusschen zijn geweer aanmerkelijk verbe terd en wel voornamelijk in 1875 en 1879. Een overzicht van de bewapening der Europeesche legers, einde 1882, volgt hieronder:

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 50