499 hun van ganscher harte, dat zij een hatelijk woord losweg hebben geslingerd aan het adres van ons Leger. Had onze Legercommandant te beslissenwij zouden meerdere bataljons en batterijen bezittende militaire Commandant van Atjeh zou vrijere beschikking over troepen hebben zóó ter bereiking van militaire doeleinden als tot besparing der krachten van de betrekkelijk geringe macht, waarmede hem opgedragen is Neerlands naam hoog te houden „Gij zult niet weeklagen" „met zelfverloochening zult gij zonder vingers toch de vuist ballen", dat heeft men tot ons gezegd! En, daar wij dit niet kunnen, heet het, dat wij de eerste der militaire deugden missen. Hoe fier wij het hoofd omhoog mogen houden, toch past ons hier te zivijgen. Onder de middelen, die het verloop uit het Leger kunnen tegenhou den, hebben wij reeds vroeger in dit tijdschrift aangeprezen, om de premiën bij reëngagement te verlagen en tegelijk, naarmate van langeren dienst, de verhoogde soldijen te doen stijgen. Dit bevelen wij nogmaals aan, niet alleen om reëngagementen te bevorderen, maar ook om de werving in de hand te werken. Het bewustzijn, dat men langer dienende steeds hooger loon verwerftzal dunkt ons een prikkel zijn om soldaat te worden of te blijven; dan zal het den militair lang niet onverschillig zijn, door paspoort La. B of briefje van ontslag een goed bestaan prijs te geven. Artt. 4 t/m 7. In art. 4. wordt aangegeven, aan welke personen het paspoort wordt verleend. Artikel 5 geeft de soorten van paspoorten aan, en bepaalt wie voor iedere soort in aanmerking komen. Art. 7 leert ons, wie door middel van een briefje van ontslag uit het Leger worden weggezonden en bij art. 6 treffen wij de regelen aan voor toekenning van gagement. In art. 4 sub cl lezen wijdat gepasporteerd moeten worden „zij, die lichamelijk ongeschikt worden verklaard voor den militairen „actieven-, bureau-en bentingdieustnog geschikt zijn voor den hos- „piraaldienst, doch door hun gedrag uiet in aanmerking komen, om „bij dien dienst over te gaan,"

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 510