501 om bij een dier diensten over te gaan, ook het recht te verbeuren op gagement. Ad punt i van art. 4 lezen wij, dat paspoort wordt verleend: „aan militairen, die een jaar nadat hun loopend verband eigenlijk „had moeten eindigen, zich nog in een strafcursus bevinden, en wier „gedrag doet voorzien dat zij niet spoedig daaruit kunnen worden ont slagen, wanneer er overigens geene termen zijn om op hen toe te „passen de strafvermeld in het 3de lid van artikel 31 van het re glement van krijgstucht." Hiertegen hebben wij bedenkingen. Deze bepaling, waaraan niet overal even streng de hand wordt gehouden, werkt daardoor eerstens zeer ongelijk. Wanneer het Legerbestuur of een Inspecteur tot de ontdekking komt, dat eenig militair ten onrechte niet verwijderd is uit het Leger,- is het soms te laat, om redres te bewerkstelligen. Zonder nog de vraag te stellen, wat men onder spoedig (hierboven door ons gecursiveerd) moet verstaan, achten wij deze bepaling niet strikt rechtvaardig, vooral als men daarbij raadpleegt punt a van art. 7, luidende: „Met een briefje van ontslag worden weggezonden: a. de militairen, „die bij een strafdetaehement zijn ingelijfd en doorslaande bewijzen „hebben gegeven een laag en eerloos karakter te bezitten, en op „wie alzoo behoort te worden toegepast de straf, vermeld in het derde „lid van artikel 31 van het reglement van krijgstucht." Een soldaat, die bijkans een jaar over zijn tijd dient, omdat hij gedurende zijn loopend verband gedetineerd is geweest, of afgevoerd) of meermalen in de 2e klasse van militaire discipline is geplaatst ge worden, toont zich bij het korps onhandelbaar, en wordt ten slotte bij een der strafdetachementen ingelijfd. Bij de eerste overtredingna aankomst bij die korpsen gepleegd, (mits de man alsdan één jaar over den tijd dient, waarop zijn ver band eigenlijk had moeten eindigen) moet hij nu voorgedragen worden voor paspoort La. Bterwijl een anderdie nog niet zooveel langer over zijn verband dient, zooveel langer beproefd wordt bij de straf detachementen. Zoo iemand kan na zich ettelijke maanden bij zoo'n detachement goed gedragen te hebbeneene ernstige overtreding plegen op een tijdstip, dat hij door een verblijf van 15 maanden bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 512