502 die inrichting, nu moet beschouwd worden onverbeterlijk te zijn, en in de termen te vallen met een briefje van ontslag en de daaraan verhonden twintig rietslagen uit het Leger te worden weggezonden. Dit is het voorschrift van art. 18, derde alinea, der Alg. Order N°. 58 van 1874, dat door ons geraadpleegd is bij de beschouwing van art. 7 der A. O. N°. 20 van 1879. Zijn wij goed ingelichten dit vertrouwen wij dan gebeurt het meermalendat militairen bij de strafdetachementen worden in gelijfd, die spoedig na hunne aankomst aldaar in de termen vallen, om met paspoort La. B weggezonden te wordenen de gelegenheid niet laten voorbijgaan, om daarvan partij te trekken, zij het ook, dat een rood paspoort geen aanbevelingsbrief is voor't volgend leven. Is een fuselier eenmaal ingelijfd bij een der strafdetachementen dan moet er o. i. geene sprake van mogen zijn op hem toe te passen punt i van art4. Deze bepaling zouden wij alléén wenschen toe gepast te zien op hen, die, in de 2e kl. van militaire discipline geplaatst, zich bij hunne korpsen bevinden; terwijl voor de inge- lijfden bij de strafdetachementen uitsluitend artikel 7 punt a, in veiband met art. 18 van het Reglement voor cle Strafdetachementen toepasselijk moest worden verklaard. Maar laat de ruimte te Klatren of te Ngawie dit toe? Die vraag wordt o. i. beheerscht door eene andere. Dienen de strafdetachemen ten tot voorbereiding, om met paspoort La. B of wel door middel van een briefje van ontslag uit het Leger verwijderd te worden?' Of zijn die inrichtingen daar om tot verbetering van die sujetten te dienenwelke anders dan met den rottan niet te regeeren zijn Jammer, dat er zoo weinigen zijn, die, na den strafcursus te heb ben doorloopen, naar hunne korpsen terugkeeren; dat men bij de korpsen zoo weinig weet, hoe gediend wordt bij de strafdetachementen. De mededeelingen der teruggekeerden, die de vuurproef doorstonden, zouden beter effect hebbendan ettelijke theorieën over het Reglement van Krijgstucht. Yolgens de vierde alinea van artikel 5 moeten met paspoort La. B bij geëindigden straftijd uit het Leger worden verwijderd de mili tairen, die veroordeeld zijnnadat hun loopend verband was geëxpireerd. Het zal zeker wel eens gebeurd zijn, dat een militair, die zich

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 513