508 na zijne dienstexpiratieot wien bij Gouvernements besluit reeds gagement was toegelegd, terwijl de gagementsakte hem nog niet was uitgereikt, tijdens hij zich nog bij het korps bevond een misdrijf pleegde, waarop eene gerechtelijke veroordeeling tot straf volgde. Moeten deze personen per se met paspoort La. B afgaanongeacht den aard hunner misdrijven en der veroordeeling? Eerst bij ontee- rende vonnissen toch vervallen de verkregen rechten op gagement! Meermalen doet het zich voor, dat een militair zich voor zes jaren wenscht te reëngageerendoch door zijn slecht of minder goed gedrag gedurende het vorige verbandhem bij wijze van proef een reëngagement van slechts twee jaren wordt toegestaan. Wanneer zoodanig militair zich hieraan niet wil onderwerpen en dan liever paspoort verlangt, zou hem, ingevolge de achtste alinea van art. 5, het certificaat van goed gedrag niet mogen onthouden worden. En met dit certificaat in handen, zich bjj eenig korps aanmelden de om dienst te nemen, zal zoo iemand niet mogen afgewezen worden. Welk effect heeft dan het toekennen van een reëngagement van slechts twee jaren, bij wijze van proef, wanneer dit niet aange- teekend wordt op het paspoort In art. 6 wordt in de vóórlaatste alinea aangegeven, waar de bepa lingen omtrent het gagement der mindere militairen te vinden zijn. Onder onze militairen komen ook voor gewezen militairen van de Zeemacht. Hunne dienstjaren worden berekend naar de bepalingen, ter zake geldend voor de Marine. Wij wenschen het Legerbestuur in overweging te geven, die bepalingen bij Alg. Order bekend te maken, daar zij niet algemeen bekend zijn. Aan het slot van artikel 7 adviseeren wij ook, alsnog in telasschen, dat door de toekenning van een briefje van ontslag, ook verloren wordt het recht tot het dragen van de Militaire Willemsorde (vide artikel 41). De statuten der Militaire Willemsorde leeren ons, dat dit recht verloren gaat door het briefje van ontslag. Of dit ook geldt voor andere Nederlandsche of vreemde ordeteekeneu, weten wij niet. Yreemd is het, dat paspoort La. B het eereteeken voor eervol- vermelden (eene instelling van de Militaire Willemsorde, als het ware de laagste klasse er van) doet verloren gaanterwijl het orde-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 514