505 het eene garnizoen naar het andere (bij overplaatsing b.v.) en ge durende dien marsch deserteert, of wel van zijne reisroute afwijkt. Hier zal geene sprake zijn van terugkeeren bjj zijn korps. Yan wanneer zal de man als vermist worden beschouwd? Van af den dag, dat hij in een garnizoen moet aankomen drie appèls daarna, of wel in geval dit geconstateerd kau worden, (b.v. wanneer meerdere personen samenreizen en een of meer verwijderen zich van het transport) van af den dag, dat men het escorte verlaat, of soms daags daarna??? Art. 10. Eene kleine opmerking, naar aanleiding der A. O. JSTo. 35 van 1879, komt ons hier noodig voor. Leest men de artikelen 5 en 6 van die A. O., dan bespeurt men, dat zij niet overeenstemmen met art. 10 der A. O. No. 20 van 1879. Volgens deze Order moeten jongelingen, zoons van militairendie vóór het 17de levensjaar een voorloopig engagement aangingen, zich verklaren omtrent het aangaan van een gewoon engagement. Art. 6 de A. O. No. 35 van 1879, gewagende niet van zoons van militairenmaar van zoons van vroeger gediend hebbende mili tairen, bepaalt, dat het gewoon engagement op het 16de jaar kan worden aangegaan. Het kunnen in dit artikel en het moeten in art. 10 der hier be handelde A. O. zijn wellicht met opzet gekozen, om het aangaau van een engagement op het 16de jaar facultatief, echter met het 17de jaar imperatief te stellen. Maar waarom is in het eene geval sprake van zoons van vroeger gediend hebbende militairen van alle natiënterwijl in het andere slechts gerept wordt van zoons van militairen, dus actief dienenden? Moet onder de woorden „van alle natiënverstaan worden, dat de va ders militairen mogen geweest zijn ook bij legers van andere natiën? Nog iets over artikel 10. Zooals de redactie der eerste alinea luidt, staat het een militair vrij, eenigen tijd vóór zijne diensteindiging zijnen chef te verklaren, dat hij zich wenscht te reëngageerenom vervolgens, wanneer de dienst tijd zal zijn geëxpireerd, van zijn voornemen af te zien, en een nader verzoek te doen, dat hij worde gepasporteerd; of ook, dat hij zich,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 516