508 onrechte. Een militair, die 12 dienstjaren telt en die niet tot een reéngagement wordt toegelaten, kan nu eene gagementsakte verwer ven, die hem wel in staat stelt, om heden er uit, morgen weder in dienst te treden. Nu zal men beweren, dat de persoon, bij wien de man zich aanmeldt, krachtens art. 28 dezer behandelde A. O. informatiën kan inwinnen bij het Departement van Oorlog of zoo danig persoon al dan niet mag worden toegelaten tot eene nieuwe verbintenis; men zal tegelijk willen erkennen, dat dit omslachtig is; en de aanvulling of wijziging der paspoorten of gagementsakten veel geschrijf zal voorkomen. Art. 16. In dit artikel is bepaald, dat militairen, die voor den actieven dienst ongeschikt worden geoordeeld, voor de naastbij zijnde geneeskundige commissie moeten worden gebracht, en in het geval zij niet belmo ren tot het garnizoen, waar de geneeskundige commissie werkzaam is, zij in dat garnizoen moeten overgaan bij het Subsistentenkader of de Subsistentencompagnie. Deze bepaling vereischt o. i. eene kleine wijziging. Wanneer de staf van een korps gevestigd is ter plaatse, waar eene geneeskundige commissie werkzaam is, komt het ons voor, dat de militairen van zoodanig korps niet aan het Subsistentenkader, maar aan den staf van hun korps moeten overgegeven worden, wanneer zij elders naar de geneeskundige commissie worden verwezen. Dit kan b. v. het geval zijn met militairen, behoorende tot de 3de of te Port de Koek gedetacheerde compagnie van het 4e Depot-Bataljon, ook met mili tairen van de compagnie Artillerie te Padang, welke eene sectie te Port de Koek detacheert. De korpschefs, aanwezig zijnde ter stand plaats der geneeskundige commissiën, kan er naar onze meening geen redelijke grond bestaan, om werkzaamheden, feitelijk tot hun werkkring behoorende, over te dragen aan de commandanten van Sub- sistentenkaders. Art. 18. Hier zouden wij willen aanbevelen, om het plaatselijk Civiel Be stuur kennis te geven, telkens wanneer krankzinnigen of zinneloozen

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 519