509 die aan zich zeiven worden overgelaten, met paspoort of gagement het Leger verlaten. Zonder nog gevaarlijk te zijn voor do samen leving, kunnen deze lieden handelingen plegen, die de geheele maat schappij wel is waar niet in gevaar brengen, maar toch enkele individuen schade berokkenen, en zulks terwijl de daders veeltijds buiten het bereik der strafwet blijven. Het civiel bestuur zou zich allicht ambtshalve verplicht kunnen rekenen, dergelijke personen onder curateele te stellen, of hen (zoo goed of zoo kwaad als 't kan) door de politie te doen gadeslaan. Art. 19. In dit artikel sluipt, als wij ons niet vergissen, eene kleine on duidelijkheid. Terwijl ad punt a begeerd wordt, dat een voorstel door middel van staat Model No. 4 zal worden ingediend ten behoeve van alle militairen, die voor den militairen actieven en bentingdienst worden afgekeurd en zich in een strafcursus bevinden, lezen wij in noot b van Model No. 5 der A. O., dat het Model No. 5 moet worden opgevolgd bij elke voordracht, waarbij een man voor gagement of onderstand wordt voorgedragen. Wordt een militair, die zich in een strafcursus bevindt, uit den dienst ontslagen, terwijl geene termen aanwezig zijn, om hem naar aanleiding van art. 21 gagement of onderstand toe te kennen, dan zouden wij Model No. 4 opgevolgd willen zien; en in het andere geval Model No. 5. Het laatste aangegeven voorbeeld in Model No. 4 bewijst intus- schen, dat het Legerbestuur een ander inzicht volgt, of dat het voorbeeld niet gelukkig gekozen is. Punt c van art. 19 zouden wij ook gaarne verduidelijkt willen zien, door bijvoeging, dat, zooals de A. O. No. 9 van 1876 aangeeft, de indeelingsstaten van den hospitaaldienst aan den Chef der VIC Af- deeling van het Departement van Oorlog moeten worden gezon den;—en aan den Chef der IIe Afdeeling van het D. v. O., onder overlegging van proefschriften van belanghebbenden, wanneer in deeling bij het schrijverspersoneel wordt verzocht. Art. 22. Het is bekend, dat een geruime tijd verloopt tusschen de aanvraag 1884, Dl. I. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 520