515 reclames had bij het verlaten van Oost-Indië, voor den commandant van het Koloniaal Werfdépot, een officier soms van lageren rang, niet vertrouwbaar genoeg is, en door dezen titularis de Regeering wordt gemoeid met reclames, die iemand, te Harderwijk aankomende, in bracht. Zulke reclames worden volstrekt niet ter zijde gelegd, als te laat ingediend, doch naar Batavia gezonden, om bij den Legercom mandant in behandeling te worden genomen. Men verzekerde ons, dat veelal de reclames, althans die over competeerende en in Indië niet uitgereikte vernieuwingen, gegrond zijn, doch met opzet door belanghebbenden in Indië niet werden in gediend, ten einde een voordeeltje te behalen. In Indië toch bekomt men slechts de halve indemniteit van de waarde der vernieuwingen, terwijl men in Nederland de volle waarde er van erlangt. Hierop de aandacht te vestigen, komt ons wenschelijk voor. Punt e van art. 33 heeft o. i. nog eene kleine aanvulling noodig. Er behoort n. 1. aangegeven te worden, op welke wijze, na afhande ling eener bij den Afdeelings- of Gewestelijken Militairen Commandant ingebrachte reclame, na het vertrek van eenig militair naar Europa, het resultaat ter kennis wordt gebracht van den Commdt. van het Koloniaal Werfdepot en van den man zelf, die inmiddels gepas- porteerd of gegageerd is. Art. 36. Het voorschrift van dit artikel zal niet altijd uitvoerbaar zijnhet kan toch gebeuren, dat men niet over zooveel kader onder de repa- trieerenden te beschikken heeft, om het voorgeschreven aantal aan elk transport toe te voegen. Wat moet dan geschieden? Moeten de militairen dan niet vertrekken? Of wordt er dan kader bijgevoegd, om een pleizierreisje te maken naar Patria en vervolgens bij gele genheid terug te keeren Art. 38. Door de Alg. Order No. 34 van 1882 zal de eerste alinea van art. 38 der A. O. No. 20 van 1879 gewijzigd moeten worden. Im mers daardoor is de onbillijkheid vervallen, dat korporaals en solda ten, die met paspoort of gagement zich wenschen te vestigen op eene plaats buiten Nederlandsch-Indië of Europa, als passagier der 2e

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 526