41 In N°. 4 van den veertienden jaargang gaf ik abusievelijk 4.2 kgr. als het gewicht van het Beaumont-geweer op, in stede van 4.415. Intusschen doet dit daar ter zake weinig af, daar ook dan nog het verschil in gewicht duidelijk in het oog springt. Het geladen Vetterli- geweer 69/78 weegt toch 5 kgr. De Heer Cam bier heeft kennelijk het geweer '75 op het oog gehad maar dit is niet bij het leger ingevoerd. En ook het reeds bovenaangehaalde model '79 is weder zwaarder daar het ongeladen 4.4 kgr. weegt. Met verwondering zie ik onder de voornaamste thans bestaande stelsels door Sita Dewi geen gewag gemaakt van de stelsels: Dreyse, Kropatscliek-Gasser en vooral Jarmann. Aangaande den snellader Krnka verkeert de schrijver in een dwaling, waar hij mededeelt, dat deze niet in het verslag der Normaal Schiet school voorkomt. Een nalezing van blz. 89, 95, 107 en 113, zoomede Bijl. II tabel 6 en Bijl. III van dat verslag, zal hem dit duidelijk maken. Het daar beproefde model komt echter niet geheel overeen met de beschrijving, die men er van vindt in het werk: „Die Re- petir Gewehre." Voorts merk ik op, dat blijkens dit werk (blz. 215) Krnka te Praag den snellader reeds in 1872 had uitgevonden, maar dat men eerst voor Plewna er meer aandacht aan schonk en toen 50000 dezer snelladers door Generaal Baranzoff werden aangeschaft, in de hoop daardoor de snelheid van het vuur der Russische Infanterie beter in overeenstemming te brengen met dat der Turken. Zij zijn echter kort voor de overgave van Plewna aangekomen, zoodat zij in dat opzicht weinig nut hebben gedaan. Reeds heb ik aangetoond, dat de quaestie der repeteergeweren nog steeds een „vraagstuk" is, maar een vraagstuk, dat voortdurend groote vorderingen maakt. De vele gebreken, volgens Sita Dewi on afscheidelijk van de constructie dezer wapens (blz. 535), zijn dan ook niet zoo overwegend als hij dit doet voorkomen. Van onderscheidene stelsels is de prijs niet hooger dan van een gewoon achterlaadgeweer of is het prijsverschil onbeduidend. Vooral in de samenstellende deelen wordt steeds meer naar ver eenvoudiging gestreefd en heeft men het daarin reeds merkwaardig ver gebracht. Toen Mannlicher in 1877 het ontwerp leverde van een door hem uitgedacht geweersysteemdat ook als repeteerwapen

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 52