519 weersgesteldheid spoedig ten goede. De zon kwam weer te voor schijn en de stemming van den troep werd opgeruimder. Bp dezen opmarsch had de colonne geen last van de vijandelijke ruiterij. De tegenpartij rekende op een tweeden terugtocht en zou zich dan wel doen gelden. De uitkomst zou echter leeren, dat zij zich mis rekend had. Den 5den October ontwaarden de Fransche troepen Constantine met hare witte gebouwen in de verte. De lucht betrok en zware regen buien maakten, dat het eerste bivouac voor Constantine door de sol daten het Camp de la boue genaamd werd. De bezetting van Constantine was vast besloten, zich tot het uiterste te verdedigen. Op het verschijnen der Fransche troepen werd de roode vlag geheschen en hieven de vrouwen een wild krijgsgeschreeuw aan. "W eldra werd een goed gericht artillerievuur van de wallen geopend. Constantine was sterker dan ooit. Ahmed had zijn tijd goed besteed. Hij had zijne Turksche artilleristen geoefend, om een juist vuur te geven op al die punten, waar de Fransche troepen bij de eerste expeditie zich hadden vastgezet. Op de sommatie van Damrémont om de plaats over te geven, antwoordde Ahmed met eene onbeschoftheid. Yalée en Rohant de Fleury, die de plaats verkenden, stel den voor, om den hoofdaanval te doen langs Coudiat-Aty, met de- monteerbatterijen op het plateau van Mansoerah. Dienovereenkom stig werd door den opperbevelhebber beslist en de belegeringsarbeid aldadelijk aangevangen. Den 7den October waren de werkzaamheden in vollen gang. Doch de aanhoudende regens vertraagden zeer de voltooiing der batterijen. Intusschen hield het vijandelijk vuur steeds aan. Het veroorzaakte aan de Franschen groote verliezen. Ook den 8sten en den daarop- volgenden nacht viel veel regen. Op den 9d0" openden de demon- teerbatterijen op het plateau van Mansoerah het vuur. Weldra was het vijandelijk vuur voor een groot deel tot zwijgen gebracht, doch het gelukte niet, de stad in brand te schieten. Damrémont be sloot nu, de batterijen van Mansoerah te verplaatsen naar Coudiat- Aty, ten einde met alle krachten te kunnen bresschieten. Het verplaatsen van het geschut was aan groote bezwaren onderhevig,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 530