De bestorming was bepaald op den 13den. Drie aanvaleolonnes werden geformeerd, waarvan twee onder de orders van Lamori- cière en Combes in de wapenplaatsen zouden worden opgesteld, terwijl een derde, onder C or bin, de reserve zou uitmaken. De bezetting had onderwijl in de straten barricades opgeworpen en wachtte kalm den storm af. Terwijl de mannen alzoo tot het gevecht gereed stonden, veree- nigden zich de vrouwen en de kinderen in de moskeeën, om hunne gebeden tot Allah op te zenden. Den 13den des morgens om 7 uur kreeg de eerste colonne, onder kolonel Lamoricière, last om den storm aan te vangen. In den looppas ging zij voorwaarts, zonder zich te storen aan het overstelpend geweervuur, door de verdedi gers afgegeven, die onder woest krijgsgeschreeuw naar het oogenblik haakten, om hunne yatagans te doopen in het bloed der chris tenhonden. De kapitein Gardarens had het geluk, de Fransche driekleur op de bres te planten. Yan af dat oogenblik waren de Fransche soldaten met een onbeschrijfelijke geestdrift bezield en wed ijverden zij om het eerst de stad te bereiken en deel te nemen aan het stratengevecht, waarbij zij eeneu hardnekkigen tegenstand onder vonden. Slechts gedurende een oogenblik ontstond bij de Franschen groote verwarring, door het springen van een kruitmagazijn. „Tout a coup", zoo schreef een ooggetuige, de kapitein De la Tour du Pin, „ils sont étreints et frappés si rudement dans tous leurs sens a la fois, qu'ils n'ont pas conscience de ce qu'ils éprouvent; la vie, un instant, est comme anéantie en eux. Quand ils ressaisissent quel- que connaissance, il leur semble qu'ils enfoncent dans un abime; la nuit s'est faite autour d'eux; l'air leur manqueleurs membres ne sont pas libres, et quelque chose d'épais, de solide et de brülant les enveloppe et les serre. Beaucoup ne soi'tent de ce premier étourdis- sement qu'avec des douleurs aiguësle feu dévore leurs chairs; le feu attaché a leurs habits les suit et les ronge; s'ils veulent faire un effort avec leurs mains, ils trouvent leurs mains brnlées; s'ils cher- chent a distinguer oil ils sont et qui les environne, ils s'apergoivent que leurs yeux ne voient plus ou ne voient qu'a travers un nuage." De verdedigers der plaats maakten van die verwarring gebruik, om zich met verdubbelde kracht op de aanvallers te werpen. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 532