522 commandant doi eerste colonne, Lamoriciere, was zwaar gewond, zoodat men een oogenblik twijfelde of hij wel in liet leven zou blijven. Intusschen was de tweede colonne, onder den kolonel Combes, naar de bres gedirigeerd. Deze was daarbij zoo voorzichtig, niet te veel troepen te gelijk in de stad te brengen, ten einde opeenhooping te voorkomen. Compagniesgewijze verdeelde hij zijn macht over de verschillende straten. Combes ontving twee doodelijke wonden en stierf den volgenden dag. Yele officieren waren gesneuveld, waardoor de leiding en samen werking begonnen te verminderentoen de derde colonneonder den kolonel Corbin, aankwam en een hernieuwd élan aan de troepen gaf. De verdedigers begonnen nu te wijkenterwijl de Franschen steeds voorwaarts drongen. De laatste, maar zeer krachtige tegenstand werd in de kazerne der Janitsaren geboden. Een vierde colonne, onder den generaal Rulhières, kreeg last, door een omtrekkende beweging in de stad, de verdedigers in den rug te komen. Deze beweging had ten gevolge, dat velen der verdedigers op de vlucht sloegen; de meesten stortten zich in het ravijn van de Rummel en kwamen jammerlijk om. B e 11 - A s s ade commandant der bezetting wist evenwel te ontkomen. Om 9 uur was de stad veroverd en wapperde de Fransche vlag van de Kasba. Overal hoorde men het: „Yive le Roi! vive la France!" Deze overwinning had zware offers geëischt. Drie en twintig officieren waren gesneuveld en zeven en vijftig gewond. Van de mindere militairen waren vier honderd gedood en bij de duizend gewond. De inwoners van Constantine gaven zich op genade en ongenade overwaarop door den generaal Y a 1 e geantwoord werddat hunne goederen en hun godsdienst ontzien zouden worden. Toen de lijken verbrand en de verwoeste huizen weder opgebouwd waren, keerde alles tot rust terug. Ahmed-Bey, die gedurende het beleg buiten de stad bleef, vluchtte en bleef jaren rond zwerven. Hij trachtte telkens de bevol-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 533