527 delijke richting door te dringen; zonder gewetenswroegingen te bran den en te vernielen, en de XXII en XXYI Moekims te vuur en te zwaard ten onder te brengenom den oorlog voorgoed te zien beëindigd. Duizenden menschenlevens en millioenen en weder mil- lioenen schats werden verspildom dat doel te bereikende wer kelijke „gaspillage de l'argent et des hommes", waarvan gewaagd wordt in het motto, door P. gesteld aan't hoofd van zijn „Voorwoord". Tot die gaspillage, waarbij de voorbeelden, door P. aangehaald, zoo goed als in 't niet verzinken, hadden èn Minister èn Landvoogd, in 't volle vertrouwen op de juistheid der inzichten hunner raadgevers, medegewerkt. Was het wonder, dat toen eindelijk gedaan was wat. men verlangde, zij zich waarschijnlijk niet konden voorstellen, dat hun vertrouwen beschaamd was, en dat zij goed hadden gezien, die, zooals schrijver dezes, reeds in 1876 en vroeger voorspelden: „dat „het land, met vuur en zwaard ten onder gebracht, ook met vuur „en zwaard, dat wil zeggen: door 't als 't ware te bezaaien met „bajonetten, ten koste van schatten en tal van menschenlevens, zoude „moeten worden behouden." (1) P. spreekt, op bladz. 9 van zijn geschrift, over het bepraten en overhalen, door den toen nog levenden Minister Van Goltstein, van den Landvoogd, die weldra, zijn gezag zal neerleggen. Waar om niet te gelijk gesproken van het bepraten en overhalen van den Minister Van Goltstein door hen, die Nederland op den rand des afgronds hebben gebracht? Er is immers een tijd geweest, dat het tusschen hen en dien Mi nister wasO, zoo lief. Een geschrift van den Heer Van Goltstein werd waardig gekeurd, om als aanhangsel te prijken in een werk ter bestrijding van den generaal Van Swieten. Een ander geschrift, waarin de beschouwingen van den Heer Van Goltstein, en daarmede de denkbeelden der voor standers van agressie uitvoerig waren wederlegd (2) 't was van schrijver dezes werd daarbij onbesproken gelaten. En nu? De (1) Zie de brochure „Atjeh gedurende de 2e expeditie en later". Batavia, Ogilvie Co. 1876. (2) „Atjeh en de Oud-Minister Yan Goltstein", Nieuwe Rotterdamsche Courant mail editie) 10 Mei 1877.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 538