534 „Men houde toch rekening met onze krachten en bedenke dat wij „geene legers van SO.000 a 100.000 man tot onze beschikking heb- „ben; men rekene tevens met de Indische geschiedenis en vrage zich „af, waar wij, sedert Pieter Both in 1610 de faktorij te Jacatra ves tigde, ons anders uitgebreid hebben dan van uit onze nederzettingen „en sterkten aan de kusten, en waar wij bij den eersten stoot mees- „ter zijn gebleven." Zijne vergelijkingen met de Romeinen, met de Franschen en zelfs met de Spanjaarden doen mij betwijfelen, dat hij veel rekening gehouden heeft met onze macht en de uitgestrektheid, die wij, behalve Atjeh, daarmede moeten beheerschen. Dan nog, waarom heeft P. niet ge wezen op de Franschen in Mexico? Voor zoover ik weet, werd daar geene beperkte Stelling ingenomen. De vergelijking zou vrij wat juister zijn, omdat Mexico niet, zooals Algiers, op 2 dagen stoo- mens van het moederland ligt. Bladz. 23 en 24 wijdt P. aan Belisarius. Werkelijk leerzaam is de geschiedenis van dien veldheer. Hij veroverde Carthago op Geli- mer den vorst der Vandalen, met een betrekkelijk nietig leger, dat echter kon rekenen op de hulp van een groot aantal Afrikanen, aanhangers van den onttroonden koning Wilderik. Alle plundering, alle mishandeling, ja zelfs de geringste onderdrukking der bevolking- waren door hem verboden. Maar vóór zijn vertrek was tegen de ge volgen van die verovering gewaarschuwd. Aan Justinianus werd voorspeld, dat zij zou leiden tot nieuwe ondernemingen, die zouden bijdragen tot verzwakking van het rijk. De voorspelling werd be vestigd. In 535 werd Sicilië overweldigd. In 536 werd overge stoken naar Italië; Mapels werd door list genomen. Daar werd verlof gegeven tot eene vreeselijke plundering. Belisarius rukte op naar Rome, waar hij door de Romeinen met gejuich werd ont vangen. In die wereldstad werd hij aangevallen door de Oost- Gothen. Gedurende een geheel jaar verdedigde hij de veste. Het beleg werd opgebroken. Ravenna werd door Belisarius bedreigd. Hij verzocht ondersteuning tot het ten einde breDgen van den oorlog. Zevenduizend man werden hem gezonden, maar onder het zelfstandig bevel van Harses, een gesnedene. Tweedracht was het gevolg, en Milaan werd door de Oost-Gothen veroverd. Harses

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 545