535 werd teruggeroepen. Ravenna werd door Belisarius ingesloten. Maar Justinianus was ten gevolge van vijandelijkheden met de Perzen verplicht, in Italië vrede te sluiten. Belisarius handelde in strijd met het uitdrukkelijke gebod des Keizers, en zette de belegering voort. Door list viel Ravenna. De Koniogskroon werd Belisarius door de Oost-Gothen aangeboden. In schijn trad hij toe. De poorten van Ravenna werden voor hem geopend. In plaats van voor zich zeiven, aanvaardde hij de heerschappij voor Justinianus. Toen was het wan trouwen van Justinianus opgewekt. Belisarius werd teruggeroepen. Intusschen deden de gevolgen van 's Keizers stelsel van uit breiding en verovering zich gevoelen. In Afrika scheurden ver scheidene landschappen zich af. De Noordelijke grenzen des rijks lagen geheel open, ten gevolge van de inspanningen voor de ver overing van Italië. De Perzische Koning veroverde Antiochië. Het Keizerrijk lag in het Oosten bloot voor de Hunnen en Slaven, tegen welke de Oost-Gothen geen voormuur meer vormden. Belisarius werd afgezonden tegen de Perzen. Hij bestreed hen met gunstig gevolg, maar verbitterde Theodora, de Keizerin. Hij werd terug geroepen, (1) en had het alleen aan de voorspraak zijner echtgenoote Antonina, eene boezemvriendin der Keizerin, schoon zij ook als echt genoote des veldheers haar losbandig leven had voortgezet, te dan ken, dat zijn leven gespaard werd, en hij een deel zijnet' schatten behield. Toen kwamen de onderworpene Oost-Gothen weder in opstand. Belisarius trok opnieuw naar Italië. Nu echter met voldoende hulpmiddelen. Den val van Rome kon hij niet beletten. Maar wel gaf hij den veldheer der Oost-Gothen den raad, zijn naam niet te bevlekkendoor het vernielen van eeuwenheugende ge- denkteekenen. De vijandelijke veldheer liet zich misleiden en trok af, om te oudervinden, dat Belisarius, Rome binnengetrokken, er niet tegen opzag om te doen wat hij had nagelaten. De prachtig ste kunstwerken werden aangewend tot herstel der vestingwerken. Rome bleek bestand te zijn tegen drie bestormingen, en werd door den misleiden Goth niet genomen. Andere voordeelen werden (1) Belisarius had zijne verheffing- niet en alleen aan zich zeiven te danken, ook aan de vrouwenregeering, die toen aan het Byzantijnsche hof bestond. Antonina had een veelbewogen leven achter zich.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 546