43 zijn geweest, maar sinds men repeteergeweren van gelijk kaliber (zelfs kleiner) en munitie met gelijke ladingscoëfficiënten heeft als de in gebruik zijnde achterlaad-enkelladers, is dit bezwaar vervallen. Het bij de Fransche Marine ingevoerde KropatscheJc-geweer schiet dezelfde patroon als het Gras-geweer '74. Het thans ter vervanging van het Remington-geweer in Zweden en Noorwegen aangenomen Jarmann-geweer heeft bij een kaliber van 10.15 mm. een kogel van 21.85 tegen een buskruitlading van 4.6 gram. De aanvankelijke snelheid bedraagt niet minder dan 467 M. Maar genoeg. Sit a Dewi zegt zelf, niet zoozeer het werktuig te veroordeelen, als wel het principe, dat z. i. verderfelijk is. Juist! het principe, dit is het kardinale punt, waaromtrent wij van meening verschillen. Op blz. 535 lees ik, dat men door repe teergeweren meerdere snelheid van vuur wil verkrijgen voor beslis sende momenten, voorts op blz 539: „Het beginsel: vele schoten is verleidelijk, maar slecht." Met beide uitspraken kan ik mij ver eenigen, maar niet met de gevolgde beschouwing om van de eene tot de andere te komen, en zeker niet met beide in onderling verband. Ik acht het van overgroot belang, dat men in staat zijop een beslis send oogenblik vele schoten te kunnen doen. Aangenomen dat bij doorgaand vuur een repeteergeweer niet sneller schiet dan een en kellader, toch is het een daadzaak, dat, uit het magazijn vurende, het voordeel belangrijk aan de zijde van het repeteergeweer is. Een beslissend oogenblik van 3 minuten komt mij groot voor en het munitieverbruik van 45 a 50 patronen in dien tijd roekeloos. Voor ik verder ga, wil ik aanhalen wat de Belgische majoor A. E. PecquereauProfesseur a, l'Ecole de Guerre, aangaande de repe teergeweren in 1876 (28 Nov.) zegt: „Dans ces armes, la suppression du placement de la cartouche a „chaque coup augmente la rapidité du tir, ce qui peut constituer dans „certains cas un avantage précieux; en dehors de ces circonstances „exceptionnelles, le chargement peut se faire comme aux armes simples. „Théoriquement, eet avantage n'est pas très-sensiblemais, en pra tique, le placement de la cartouche peut présenter des difficultés „qui reduisent de beaueoup le nombre de cartouches a tirer en une „minute avec l'arme simple. Si nous remarquons encore que les

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 54