45 „Fall der Gebrauch eines Magazins-Gewehrs von besonderem Vor- „theil sein wird. Is liet niet of deze woorden, overgenomen uit de Rivista militare Italiana van October 1378, eigenlijk op ons slaan? Ik herhaal het, dat het niet een verhooging van de vuursnelheid in het algemeen is, wat ik als het beginsel der repeteergeweren huldig, maar de meerdere vuurvaardigheid in kritieke oogenblikken. Met dit beginsel op den voorgrond acht ik het repeteergeweer als oorlogswapen doelmatig. Wel degelijk wordt in. i. daardoor het moreel van den schutter bedaard, wanneer hij zich bewust is ieder oogenblik in staat te zijn, een aantal schoten achtereen te kunnen doen, zonder dat hij daartoe telkenmale zijn wapen opnieuw behoeft te ladeneen manoeuvre, die, hoe eenvoudig ook op zich zelve als exercitie, in kritieke oogenblikken maar al te dikwijls een geweldige inspanning kost, juist omdat soldaten geen machines zijn, maar zenuwen hebben. De meening van Sita Dewi, dat een repeteergeweer in forten en reduits met kleine garnizoenen misschien een nuttig, maar in het open veld een onbestaanbaar wapen is, komt gedeeltelijk overeen met die van den kapitein Etoogenboom, waar deze in het VIIe Verslag van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap 1882 83 op blz. 413 zegt: „In elk geval wensch ik alleen de Infanterie der „bezetting daarvan te voorzien; men behoeft daarbij, binnen zekere „grenzen, minder op het gewicht van het wapen te letten en munitie- verspilling is hier minder te vreezen en minder te verwachten; „minder te vreezen, omdat men den aanvoer van munitie kan verzekeren, „minder te verwachten, omdat hier betere vuurdiscipline kan zijn. „Ik zeg kan verzekeren, maar voeg er bij, dat naar mijne meening „niet overbodig schijnt, die quaestie nog eens ernstig in overweging „te nemen. Voor ons veldleger zou ik geen repeteer-geweer wenschen, „wegens het groote gewicht van 't wapen en van de munitiemassa, „die men moet medenemen, daar munitie verspilling is te wachten. Men ziet het, ook hier schijnt vermeerdering van vuursnelheid het alleen heerschende beginsel te zijn, van daar de angst voor munitie verspilling; maar toch gaat kapitein Hoogenboom niet zoover, dit wapen voor het gebruik in het open veld onbestaanbaar te vinden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 56