559 „des tribus nomades, n'ayant point de villages proprement dits. „Campant partout oü paissent leurs troupeaux ou dans les rochers „de leurs ïmpénétrables forêts". En die 6000 inwoners. Ze waren niet eens allen in gelijke mate te vreezen, omdat ze zijn verdeeld in twee onderdeelen, de Slouls en de Tedmakas. „Les premiers se „livrent au commerce, sont les plus riches et, par conséquence les „moins a craindre", lees ik verder. Les plus riches, les moins a craindre. Wat een les voor onsdie ons heil zoeken in het scheppen eener bevolking, die niets meer te verliezen heeft, dan het leven, en die dit gaarne opoffert in den strijd tegen den gehaten indringer. Maar Tunis dan?^ Al weder geene vergelijking mogelijk, want „les populations tunisiennes sont faciles, douces, nullement hostiles a „1 influence Frangaise. Elles n'ont pas été animées centre nous par „une lutte de cinquante années, comme les populations de l'Algérie, „dans l'esprit desquelles cette lutte a laissé de sombres souvenirs j „elles n'ont pas été l'objet de repressions sévères; elles n'ont point subi les lois rigoureuses du séquestre et de la responsabilité collec- „tive; les campagnes de Tunisie n'ont été ni longues ni sanglantes, „sauf sur quelques points isolés." (1) En waarom waren behalve dien de veldtochten in Tunis noch van langen duur, noch bloedig? Omdat „le Bey de Tunis, par système „politique et diplomatique, n'a essayé de nous résister nulle part et „qu ïl a fait son possible pour persuader la partie des populations „kabyles^et arabes réellement soumise a son autorité de céder sans „combat". (2) Frankrijk met een geheel legerkorps, aan de overzijde der Middellandsche Zee, oorlogvoerende tegen eene bevolking, welke het niet haat, en met den Bey als bondgenoot. Waar zijn de punten van overeenkomst met ons en de Atjehers Maar, zal men mij wellicht tegenwerpen, men heeft niet alleen gewezen op de Franschen en Spanjaarden in Afrika. De naam Michiels is in den strijd gemengd, en voor die autoriteit hebt gij toch zeker eerbied. Natuurlijk; maar 't doet me leed voor P. de generaal Michiels verkeerde ter Westkust van Sumatra in eene (1) Revue politique et littéraire 23 Juin 1883. (2) Idem 7 Mai 1881.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 570