566 de meeste bereidwilligheid aanstalten maakh n, om ons met gewa pende benden bij te staan, was de opstand gedempt. Nu niet zonder branden. Immers leest men, dat op den 4den Maart Michiels te Goegoe-Malintang het bericht ontving, dat de Regent, van Batipo naar zijn district was teruggetrokken, men tevens de vlammen uit eenige beneden kampongs van dat gewest zag op stijgen. En al is het twijfelachtig, of hier Nederlandsche troepeu dan wel hulptroepen, of wel de vluchtenden zelf de brandstichters waren, zeker is het, dat op de volgende bladz. te lezen staat, dat de majoor F. C. J. van Swieten eeu gedeelte van Soemanik en Sing- kara verbrandde. Daar echter wordt vermeld, dat Soemanik door Maleiers van Solok werd verbrand, mag, naar ik meen, worden aan genomen, dat ook te Soemanik de hulptroepen de schuldigen waren evenals te Batoe ampar, dat op den 2den Maart door den kapitein Bernhardt met 40 man en eenige hulptroepen werd genomen en verbrand. Overigens hadden onze dapperen weder lauweren geplukt en als altijd hun plicht gedaan; maar de opstand van een klein landschap, omringd door grootendeels vriendschappelijk gezinde bevolkingen, mag niet strekken tot een punt van vergelijking met onzen oorlog in Atjeh. De krijgsverrichtingen van 1843 bepaalden zich tot eene militaire vertooning naar eenige wederspannige kampongs in het Battaland. Tot op den 14clen December ging ook het jaar 1844 rustig voorbij, maar dien dag ontving Michiels tijding van verdachte bijeenkomsten in het vlak bij Padang gelegene landschap Pau. Den hoofdregent, gevolgd door den schout en eenige oppassers, werd nog dien avond last gegeven, de samenscholingen uiteen te drijven en de belhamels op te vatten. Hun werd ter ondersteuning toegevoegd een detachement van 2 officieren en vijftig man, onder kapitein Beijerman. De afloop der onderneming was zeer ongelukkig. De kapitein Bejjerman, de ser geant Frappier en de schout De Waale (1) met zeven soldaten sneuvelden, en 12 soldaten werden gekwetst. Den 15den, lflden en 17den werden de kampongs in het district Pau door kleine colonnes (1) Ben voorganger van Van der Zijlin Augustus 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 577