47 proeven, zoowel als repeteergeweer als zonder het magazijn, hebben voldaan, met betrekking tot de zekerheid en het gemak van het laden, de snelheid en juistheid van het vuur, den weerstand aan verschillende nadeelige invloeden, het gewicht en den eenvoud van de constructie, zoodat de commissie voorstelde, met deze 3 geweren uitgebreidere proeven bij den troep te doen nemen, om daarna te besluiten welk geweer voor het leger moet gekozen worden. Niettegenstaande nu al hetgeen door mij hierboven ten gunste van de repeteergeweren is aangevoerd, blijft het een onmiskenbare waar heid, dat zij nog steeds een hangend vraagstuk vormen en dat ook uit een technisch oogpunt inderdaad nog vele bezwaren behooren te worden overwonnen. Reeds vroeger heb ik gezegd, dat men niet blind moet zijn voor de nadeelen, die er aan zijn verbonden. Onder deze is er een, dat onmogelijk kan verholpen worden, waar aan hoogstens slechts zooveel mogelijk kan worden te gemoet ge komen. Dit nadeel is, het zich verplaatsen van het zwaartepunt bij het gebruik van het wapen als repeteergeweer. Hoewel de Heer Cambier zegt (1882, No. 12, blz. 643), dat dit niet het geval is bij die geweren, waarbij zich het magazijn ter hoogte van het staart stuk bevindt, moet ik hem dit beslist tegenspreken, en moet het dan ook duidelijk in het oog springen, dat dit uit een mechanisch oogpunt een onmogelijkheid is. Wat dan ook o. a. het door hem aangevoerde voorbeeld van het Spitalsky-geweer betreft, verwijs ik hem naar: „Die Repetir Gew" blz. 145 en 251 en naar„Mitth. A. u. G." 1880, No. 2. Daaruit zal hem blijken, dat door het vullen van het magazijn het zwaartepunt 5 mm. naar voren wordt verplaatst. Nu stem ik gereedelijk toe, dat de proeven hebben bewezen, dat deze verplaatsing van geen noemenswaardig nadeeligen invloed is op de juistheid van het schot, maar het feit: verplaatsing van het zwaar tepunt, blijft bestaan. Daarbij is het systeem van het Spitalsky-geweev minder goed en heeft de geringe verplaatsing hier hoofdzakelijk haar oorzaak in het geringe aantal patronen (6), dat het magazijn kan bevatten Ook het Lee-geweer bergt slechts 5 patronen in Militair Blad, 15 Maart 1883, No. 5; Allg. M.Z. 1882, No. 85; Mitth. A. Gf. 1882, No. 12. liet te 's Sage beproefde model was ingericht voor 8 patronen in het magazijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 58