Handboek voor onderofficieren en kor poraals der Infanterie van iiet Neder- landsch-Indisch Leger, door D. Brak el, Kapitein der Infanterie N. O. I. L. Tweede verbeterde en vermeerderde druk. Arnhem K. van der Zande, firma Stenfert Kro ese Tan der Zande. 1884. Prijs bij inteekening' 1.90; buiten inteekening (in Nederland) 2.25. „Het zoo spoedig geheel uitverkocht zijn der eerste oplage is wel een bewijs, dat door dit werkje in eene bestaande behoefte is voorzien. „Dankbaar is van de door Recensenten gemaakte opmerkingen gebruik gemaakt, zoodat deze uitgave niet alleen eene vermeerderde, doch naar ik hoop, eene verbeterde is. Zij is bijgewerkt tot en met heden. Vorm en inrichting zijn door mij onveranderd gelaten." Aldus luidt het Voorbericht, dd. 1 Juni 1883, van dezen tweeden druk. Zeker is het in Indië een niet alledaagse!) verschijnsel, dat binnen korten tijd een tweede druk van eenig werk noodig is geworden. Gaarne schrijven ook wij zulks in casu toe aan het feit, dat er behoefte bestond aan een Handboek als het bovengenoemde. Althans voor een deel moet die behoefte als oorzaak worden beschouwd. Overigens moet men niet uit het oog verliezen, dat in Nederlandsch-Indië meestal flink wordt ingeteekend op werken van militairen aard. Vraag het aan de uitgevers in Nederland. Zij zullen U eenparig antwoorden, dat menig boek niet zou zijn in 't licht gegeven, indien men zich niet overtuigd had gehouden van de belangstelling bij het Indische Leger. Ons werd indertijd dan ook medegedeeld, dat verreweg de meeste exem plaren van Van Haeften's „Pligten en Rechten" en van Brakel's „Handboek" zijn verstrekt aan hen, die er op hadden ingeteekend; die dus zooals zulks trouwens wel bijna steeds het geval zal zijn een kat in den zak hadden gekocht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 592