582 Menigeen heeft dientengevolge „een koopje gesnapt." De inteekenaren op Brake I's „Handboek" ook? Ja; in zekeren zin althans. Zoowel onze plicht als recensent, als de mededeeling in het Voorbe richt, leidden ons er toe, nauwkeurig na te gaan, in hoeverre de Schr. heeft gebruik gemaakt van „de" door Recensenten gemaakte opmerkingen. (We nemen hier zijne woorden over, niettegenstaande hare mindere wel luidendheid.) Dat onderzoek heeft ons doen zien, dat deze tweede druk werkelijk is een vermeerderde en verbeterde. Menig inteekenaar zal dus denkenW are de kapitein B r a k e 1 maar begonnen met den tweeden drukOf wijl zoo iets, althans meestal, niet mogelijk is Waren de verbeteringen maar aangebracht vóór dat't werk ter perse ging! Dat de Schr., bij de bewerking van dien tweeden druk, geen acht heeft geslagen op de aanteekeningen, welke hem ongegrond of van ondergeschikt belang voorkwamen, is zeer verklaarbaar. Niet echter, dat liij eenige der juiste opmerkingen buiten beschouwing liet. Een enkel woord tot toelichting van die handelwijze zou alzoo in het Voorbericht welkom zijn geweest. Het heeft weinig nut, de bedoelde opmerkingen hier te herhalen. Liever wijzen we op eene fout, die reeds aanleiding heeft gegeven tot onaangenaamheden. Een der onlangs aangenomen Aspirant-officieren passeerde n. 1. 's avonds om half negen een korporaal, zonder dezen te salueeren. Daarover onder houden, gaf hij op, uit Brake I's Handboek te hebben geleerd, dat na taptoe geen eerbewijs behoeft te worden gedaan. Slaat men het Handboek na, dan vindt men werkelijk, onder 82, handelen de over Eerbied voor den meerdere in 't algemeenwaaronder ook het salueeren: „Men zal na taptoe en voor de reveille geen eerbewijs doen." Die zinsnede is daar verdwaald. Ze had moeten zijn opgenomen onder 85, Eerbewijzen door schildwachtenen is ten rechte geplaatst onder 86, Eerbeivijzen door wachten en geivapende troepen. Nu is, wel is waar, het Handboek niet officieel erkend, noch bij de inrichtingen van onderwijs ingevoerd, maar toch is het een werk, dat algemeen bij het Leger in gebruik is en vooral ook daarom wordt geraad- Een pompstok per escouaclein plaats van per sectiezooals reglementair is voorgeschreven, is b. v. een van de onjuistheden, welke in dezen tweeden druk zijn blijven bestaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 593