In December 1874 zijn ons voor Vermeere door de firma Charrière te Parijs gele verd een paar kunstarmen met beweegbare duimen (systeem de Beaufort.) In verband met den maatschappelijken stand van Vermeeredie, vóór zijn ongeluk te Hoek van Holland, daar polderwerker was, en met het oog op onzen wensch,. om hem een aan dien stand beantwoordend, zoo veelzijdig mogelijk gebruik van zijne kunstarmen te verzekeren, bleek ons de samenstelling van Charrièré's fabrikaat echter verre van doelmatig, te meer daar reeds, na een gebruik van twee weken, belang rijke defecten daaraan voorkwamen. Wij hebben ons daarop tot U gewend, omdat wij vernomen hadden, dat voor den gewezen Korporaal Van den Akker door U, volgens een van dat des Graven de Beaufort gansch en al verschillend stelsel, een paar zeer doelmatige kunstarmen waren ontworpen en vervaardigd, die door hem reeds sedert geruimen tijd met het beste resultaat werden gebruikt. Ten gevolge daarvan heeft Vermeere in Maart 1875 een paar kunstarmen volgens uw systeem van U ontvangen, die in stevigheid ongetwijfeld boven en in netheid van bewerking geenszins beneden de bedoelde armen van Charrière stonden en die tot heden, behoudens enkele kleine door U verrichte herstellingen, nog steeds door hem met gemak en vaardigheid tot de meest verschillende doeleinden worden gebezigd. Onder meer kan hij daarmede het navolgeude verrichten: a. schrijven met een zeer duidelijk leesbare hand, wat hij opmerkelijk genoeg eerst na zijn ongeluk heeft aangeleerd; de bladen van een boek omslaan; kaart spelen, enz. b. zonder hulp gebruik maken van vork, lepel en mes bij het eten; een glas of kopje inschenken en uitdrinken, enz. c. volkomen, of bijna volkomen den bijstand van anderen daar ontberen, waar 't gevoel van kieschheid dergelijke ongelukkigen anders maar al te zeer en telkens op nieuw hun rampzalig lot gevoelen doet; d. velerlei tuinwerk verrichten, bijv. aardappelen pooten en rooien, spitten, schoffe len, harken, enz. e. timmeren, zagen, boren, enz.; kleine lasten dragen, zelfs een emmer met water; g. velerlei huishoudelijk werk doen, bijv. kamervegen, met een kookkachel omgaan, een deur openen en sluiten, enz., enz. Door de mogelijkheid, die aldus voor Vermeere is geopend, om in zoo velerlei en zoo ieder oogenblik wederkeerende alledaagsche levensomstandigheden, ondanks zijn droevig gemis, de hulp van anderen te ontberen, is naar onze overtuiging, die wij volgaarne openlijk uitspreken 't volledig bewijs geleverd, dat de kunstarmen, volgens uw systeem, ten volle aanbeveling verdienen, en niet onwaarschijnlijk vooral voor ongelukkigen uit den maatschappelijken stand, waarin Vermeere verkeert, en die als hij 't gemis hunner beide handen betreuren, in alle opzichten te verkiezen zijn boven andere, volgens van 't uwe zeer verschillende stelsel vervaardigd, en wier meer gecompliceerde samenstelling, hoe voortreffelijk wellicht ook uit een tech nisch oogpunt, geenszins altijd gepaard gaat met eene daaraan geevenredigde veelzij dige bruikbaarheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 598