590 De eerste groep omvat de vlaggen volgens het internationaal seinboek en de groote afstandseinen. Deze seinmiddelen worden alleen gebruikt in verband met het inter nationale seinboek. Yoor de groote afstandseinen dienen manden of stukken zeildoek alleen de vorm komt in aanmerking. Zij worden kortweg onderscheiden in bollenvlaggen en wimpelsnaarmate zij zich op een afstand voordoen als een cirkelals een vierkant of als een driehoek (dan wel lang gestrekte rechthoek.) De manden hebben het voordeel boven de stukken zeildoek, dat ze, van alle kanten gezien, denzelfden vorm vertoonen. Des nachts kan men de bollen, vlaggen en wimpels vervangen door gekleurde lantaarns, respectievelijk door roode, witte en groene. De bijgevoegde plaat I geeft de vlaggen en wimpels van het interna tionaal seinboek aan en de letters van het alphabet, welke zij voorstellen. Zij toont tevens aan hoe de groote afstandseinen samengesteld wor den elk vlaggesein bestaat uit de verbinding van 2, 3 of 4 letters, en de beteekenis wordt door een woordgetalgedeelte van een volzin naam van eene plaats of van een schipenz. in het algemeen seinboek aangegeven. Door achtereenvolgens deze seinen op te hijschen aan de ra van het schip of van den seinpost, kan men door middel van het seinboek bijna alle mededeelingen doenwelke voor schepen te pas kunnen komen. Het spreekt echter van zelf dat het seinboekuitsluitend ten behoeve der scheepvaart samengesteld zijnde, voor gebruik bjj het Leger minder geschikt is. Wel is waar kan men door middel van het seinboek ook woorden spellendoch om verwarring te voorkomen gebruikt men hiervoor niet de enkele vlaggen of wimpelsmaar wor den de enkele letters bij het spellen aangegeven door eene combinatie van drie en groepen van twee of drie letters door eene combinatie van vier vlaggen of wimpels. Komt dit spellen voor de gemeenschap tusschen schepen onderling en tusschen schepen met den wal slechts bij uitzondering te pas, en wel hoofdzakelijk slechts voor eigennamen, voor mededeelingen tus schen posten en ageerende colonnes onderling, zou men dikwijls tot spelling zijne toevlucht moeten nemenomdat men op andere wijze met het seinboek, dat er niet op ingericht isniet terecht zou komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 601