59 i Men zal zich dus in den regel bij het Leger alleen van dit seintoe- stel bedienen, wanneer van den wal gemeenschap met de schepen moet gehouden worden, dus in vaste posten, welke aan zee gelegen zijn en bij ageerende colonnes, welke door de marine moeten onder steund worden. Daar men in het seinboek uitvoerig beschreven vindt, hoe men voor het geven der seinen moet te werk gaan, en hoe men dat boek behoort te gebruiken, is het onnoodig hier in meer details te treden. Alleen wordt nog aangestipt, dat het aantal vlaggen of wimpels, die een sein uitmaken, en de eigenaardige schikking van den standaard, de vlaggen en de wimpels in eenig sein, dadelijk licht geven omtrent den aard der te verwachten mededeeling, waardoor de behandeling van het seinboek zeer vergemakkelijkt wordt. Oefening in het gebruik is echter een vereischte om er vlug mee om te gaan. Hoe de bollen, vlaggen en wimpels, welke van manden of zeildoek gemaakt worden, als groote afstandseinen gebruikt worden blijkt uit de beschouwing van plaat I; combinatiën van drie voorwerpen treden in de plaats van de enkele seinteekens. Bij de marine worden de groote afstandseinen gebezigd, wanneer de kleuren der vlaggen door den toestand der lucht of den grooten afstand niet goed kunnen onderscheiden worden, omdat de vorm van een voorwerp op grooten afstand beter te onderscheiden is dan de kleur. Doch terwijl men bij gebruik van vlaggen het sein, dat uit hoogstens vier letters bestaat, in eens ophijscht, moet men in den regel, ten minste voor het seinen van den wal naar de schepen, de letters waaruit eenig sein bestaat, bij gebruik van de groote afstand seinen achtereenvolgens kenbaar maken. Het gebruik daarvan is dus veel omslachtiger. Eene beschouwing van de plaat zal duidelijk maken hoe men des nachts de bollen, vlaggen en wimpels door gekleurde lantaarns kan vervan gen, welke de overbrenging van berichten, mits men van kijkers gebruik maakt, tot op een afstand van ongeveer 6000 meter mogelijk maken. De tweede groep bevat wijzersmanden of stukken zeildoek en lantaarns en kan in het algemeen de groep der bollen en vierkanten genoemd worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 602