595 Men kan dit echter bespoedigen door twee seintouwen te gebruiken aan het eene maakt men dan een vierkant, aan het andere een bol vast; dit zijn de cijfers 1 en 3. Voor het doen der oproeping of voor het contrasein behoeft men dus aan den bol slechts een bol te hangen. Moet daarna b. v. 4 worden geseind, dan neemt men den ondersten bol van het contrasein en hangt hem aan het op te hijschen vierkant. Heeft men een voldoend aantal manden of lantaarns, dan kan men bij gebruik van eene seinstelling met langen dwarsarm, met zes sein touwen nog veel vlugger te werk gaan door de zes verschillende seinen aan de einden dier touwen vast te maken, zoodat elk sein dadelijk kan geheschen worden. Op het station B. worden alle seinen, dadelijk nadat zij verkend zijn, opgeschreven. De oproepingsteekenen en contraseinen geeft men aan door een liggend kruis X Aangenomen het bericht ware begonnen met de woorden Chef Stafen geëindigd met de woorden „20 man" dan zoude men op het station B. de volgende aanteekening hebben verkregen: X 13 X 23 X 15 X 21 X 43 X 44 X 11 X 21.X 112 X 34 X 32 X 11 X 33 X 1 X. Op deze wijze te werk gaande zijn vergissingen zoo goed als onmogelijk. Bij het bespoedigd seinen (zie hieronder bl. 598) kan het evenwel licht gebeuren dat een woord niet goed begrepen wordt, hetzij dat het verkeerd geseind of wel verkeerd opgeteekend is. In dat geval zou men te B. eerst het einde van het bericht afwachten, en had men nu b. v. het vierde woord niet begrepen, dan zou men daarna van B. naar A. seinen X 255 X 114 x 1 X, waarna A. de vereischte toelichting kan geven, wederom besluitend met 1 X- Het kan dan evenwel ook noodig zijn dat B. naar A. seint vóór dat het van A. komende bericht is afgeloopen; in dat geval moet B. wachten tot een contrasein van A, dit niet herhalen, maar di rect met zijn bericht beginnen. Bijv. B. wil A. doen weten dat A. te vlug seint. B. wacht dan tot A. een contrasein gegeven heeft, en seint dan direct 252 X 1 X. Zoodra A. bemerkt, dat zijn contra sein niet wordt herhaald, maar dat B. begint te seinen, behoort A. de seinen van B. te herhalen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 606