596 In welke gevallen de seinen 2, 244-255 moeten worden gebruikt blijkt voldoende uit de speltafel op plaat II. Wanneer het duidelijkheidshalve wensehehjk mocht zijn om het einde van een woord of getal bijzonder te kenmerken, dan kan dit geschieden door na de laatste letter van het woord of het laatste cijfer van het getal2 maal contrasein te geven. Semen met behulp van het seinboek van Kromhout. Deze wijze van seinen vereischt na inzage van het seinboek en plaat II, en na hetgeen gezegd is over het spellen met cijfersgeene bijzondere toelichtingen. De oproeping geschiedt als op plaat II is aangegeven ieder teeken wordt herhaald door het ontvangende station even als bij het spellen. Het stelsel van Kromhout berust op de vorming van getallen dooi combinatie van de cijfers 1. 2. 3. 4 en 5 een aan een, twee aan twee, drie aan drie, vier aan vier, vijf aan vijf en (voor een ge deelte) zes aan zes; welke getallen elk eene bijzondere beteekenis hebben die in het seinregister is aangegeven. De getallen 1 t/m 5 hebben dezelfde beteekenis als in de spelta fel op plaat II is aangegeven. Eveneens worden de afzonderlijke lettei s door de combinatie der cijfers twee aan twee aangegeven en de getallen 0. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. en 9 door de in de speltafel daarvoor opgegevene combinatie, terwijl ook de combinaties 244-255 dezelfde beteekenis hebben. Het seinregister berust verder op hetzelfde grondbeginsel als het internationaal seinboek-. Doch terwijl dit laatste grootendeels ge deelten van volzinnen aangeeft, omdat de onderwerpen waarover schepen met elkaar in gesprek treden, zich in het algemeen door korte vragen en aanwijzingen laten uitdrukkengeeft het seinregis ter van Kromhout alleen de enkele woorden met de meest voorkomende samenstellingen en van de werkwoorden de onbepaalde wijs en het verleden deelwoord. Daarom zal men het telegram vooraf in zoodanigen vorm moeten overbrengendat het met behulp van het seinregister kan over gebracht worden. Wil men b. v. de mededeeling doen: „onze muni tie geraakt op dan vindt men in het register niet het woord onze noch het werkwoord gerakenzoodat men het telegram eerst zal

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 607