598 het oog dat het gebruik van dit register in den regel minder omslachtig is dan eenvoudig spellen. Men kan echter bij het spellen met cijfers de zaak aanmerkelijk vereenvoudigen door de misbare geef acht-seinen weg te laten, mits men daaromtrent vooraf overeenkomt. Daar namelijk iedere letter uit twee cijfers wordt samengesteld, moet ieder woord steeds een even aantal cijfers opleveren, welke twee aan twee bij opvolging de letters van het woord voorstellen, men behoeft dan de seinen „geef acht" alleen te behouden voor de getallen, leesteekens, dienstseinen en tusschen de einden der woorden. Tusschen de einden der woorden alleen, om te beletten dat voorkomende fouten over meer dan één woord doorloopen. Ook neemt men voor de meest gebruikelijke militaire woorden verkortingen aan. Wil men b. v. seinen Zend mij spoedig 200 granaten van 8 centimeter. dan verkort men dit tot: Zend mij spoed 200 gr. 8 cm. wat uitgedrukt wordt door X 55153314 x 3254 x 4335341514 X 112 X 34 X 34 X 2242 X 123 X 1332 X 1 X. Bovendien kan men nog het seinen in het algemeen bespoedigen door van het herhalen der seinen op het ontvangende station af te zieu, waar men dan alleen het oproepings- en slotteekeu beant woordt met contrasein, doch dit eischt een meer geoefend personeel men geeft daardoor het groote voordeel prijs vau de zekerheid te hebben, begrepen te zijn, waarvan men niet licht zal afzien wan neer het belangrijke mededeelingen betreft. Men kan hierin echter tegemoet komen door de herhaling van enkele der voornaamste woorden of getallen te eischen door middel van het sein 255. (zie de speltafel.) De derde groep bevat vlaggenflambouwen en lantaarns. Ook de heliograaf, wanneer die bij het Leger mocht worden inge voerd, zou in deze groep thuis behooren. De vlaggen zijn half rood, half wit, of geheel zwart, en gemaakt van stevig katoen; alleen de bewegingen die er mede gemaakt wor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 609