600 op deze wijze in alle opzichten seinen als met vlaggen aan een stok, wanneer men afziet van de dubbele slagen. Om met flambouwen te seinen worden zij met ijzer- of koperdraad gebonden aan eenen 2.5 a 3.5 meter langen stok en gebezigd op dezelfde wijze als de vlaggen. Liefst zal men petroleum flambouwen gebruikenwaaronder petroleumlampen van een bijzonder maaksel verstaan wordendie volgens de manier van Cardanus aan eenen beugel worden gehangen, en daarmede op een stok geplaatst. De lampen zijn zoodanig gemaakt, dat de vlam niet kan uitwaaien. Bij het gebruik eener flambouw om te seinen plaatst men nog eene flambouw of lantaarn op den grond voor de voeten van den seingever, waardoor de teekens duidelijker uitkomen. Voor het seinen met eene lantaarn door middel van het korter of langer schijnen van het licht, gebruikt men eene seinkist waarin de lantaarn geplaatst wordt, aan welke kist een eenvoudig toestel isom de tijdelijke verduistering van het licht te weeg te brengen. Met de seinmiddelen dezer groep kan men dus spellen zoowel door middel van cijfers als van Morse-teekens en kan men ook gebruik maken van het seinboek van Kromhout of van het internationale. Men heeft daartoe slechts noodigover dag eene vlag aan een stok en 's nachts eene flambouw aan een stok of eene lantaarn. Wanneer men niet van Morse-teekens gebruik maakt, dan heeft eene streep voor het seinen dezelfde beteekenis als bij de 2e groep een bol, en een punt dezelfde beteekenis als een vierkant. Men kan dus ook hier spreken van bollen en vierkantenzoodat de seinmid delen der 2e en 3e groep in nauw verband staan voor zooverre niet van Morse-teekens wordt gebruik gemaakt, en men licht zal inzien hoe het seinen met cijfers op overeenkomstige wijze plaats heeft. Alleen wordt nog aangeteekend omtrent het seinen met ééne lan taarn door het afwisselend bedekken en ontblooten van het licht, dat eene streep driemaal zoolang aangehouden moet worden als een punt en dat tusschen punten en strepen van een zelfde cijfer een tijd verloopt gelijk aan den duur van een punt, b. v. 4 is |güj§§j!l| Wat bij de 2e groep gezegd is omtrent de bespoediging door het weglaten der niet absoluut noodige geef acht teekens en het niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 611