601 herhalen door den seinontvanger geldt hier evenzeer en te meer, om dat het herhalen niet met blijvend zichtbare teekens plaats heeft, en dus zoo veel zekerheid niet geeft. Het spellen met Morse-teekensdoet men alleen met de seinmidde- len der derde groep. Hoe dit geschiedt is voldoende op te maken uit plaat II en III. De seinen worden hierbij door het ontvan gende station niet herhaald, omdat het gebruik van Morse-teekens steeds geoefende telegrafisten veronderstelt. Indien station A naar station B wil seinen, dan doet A de oproe- ping zóólang tot B antwoordt: „begrepen", Daarop begint A met het overseinen van het bericht. Wanneer men dus seint met voorwerpen aan eenen stok, dan volgen de teekens van eene letter, een cijfer of leesteeken d adelijk op elkandertusschen de letters of cijfers is ongeveer 3 tellens rust. Na het einde van ieder woord, getal of leesteeken wordt 3 tellens gewacht en daarna een dubbele slag gemaakt; en daarna weder 3 tellens gewacht, voordat men aan een volgend sein begint. Wanneer men seint door middel eener lantaarn welke stilstaat, dan wordt bij het einde van ieder woord, getal of leesteeken geen bijzonder sein gegeven. Er wordt dan bij het seinen geheel gevolgd wat in de noot op plaat III is voorgeschreven, d. i. een streep duurt drie maal zoolang als een punttusschen punten en strepen van hetzelfde sein is eene tusschenruimte gelijk aan een punt; tusschen de opvol gende letters en cijfers van een woord of getal is eene tusschenruimte gelijk aan eene streep, en tusschen verschillende woorden, getallen of leesteekens is eene tusschenruimte gelijk aan twee strepen. Zoodra het bericht is afgeloopen wordt door A geseind: slot waarop B antwoordt ontvangen- .J. Wanneer gedurende het seinen een woord of getal door B niet wordt begrepen, dan doet B dadelijk het sein feil - waarop A het seinen staakt. B seint daarop het laatste door B begrepen woord, en A begint daarop weder met dit woord te seinen. De vierde groep bevat: dampkogehvuurpijlen, lichtkogelsgroote vurenteer en pik.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 612