602 Met deze seinrniddelen kau eene volledige telegraphische gemeen schap niet worden onderhouden; zij zijn slechts geschikt om kennis te geven van bepaalde vooruit als gebeurlijk aangenomen feitende seinen hiermede te geven hebben dus eene afgesproken beteekenis. Yan dampkogels en vuurpijlen met slagwerk kan men gebruik maken over dag; van vuurpijlen met speelwerk, lichtkogels en groote vuren des nachts, van teer en pik over dag en bij nacht. Over de toepassing dezer seinen behoeft hier niet verder uitge weid te worden. Eveneens wordt hier slechts ter loops melding gemaakt van acus- tische telegraphie. Daarvoor kan gebruik gemaakt worden van signaalhoorns, van de stoomfluit aan boord van schepen, van zware schoten, vuurpijlen met slagwerk, enz. Met signaalhoorns en stoomfluiten kan men korte en lange stooten ge ven en daarmede dus seinen met Morse-teekens of cijfers, evenals met de optische seinrniddelen der 3e groep, natuurlijk alleen op korte afstanden. De beantwoording der vraag welke seinrniddelen men in elk bij zonder geval zal toepassen, hangt van omstandigheden af. Zooals reeds gezegd is, zullen de seinrniddelen van de eerste groep zelden worden gebezigd, tenzij waar communicatie tusschen den wal en de schepen moet onderhouden worden, en wel voornamelijk bp vaste posten aan het strand. De seinrniddelen der vierde groep hebben alleen waarde voor af gesproken berichten en blijven dus verder buiten beschouwing. De seinrniddelen van de tweede groep zullen gewoonlijk toepassing vinden in versterkingen met vaste bezetting, waar men den tijd en de middelen heeft om een seinpaal of stelling met daarbij behoorende inrichting gereed te maken. De seinrniddelen van de derde groep komen in de eerste plaats te pas bij colonnes, omdat de daarvoor benoodigde toestel hoogst eenvoudig is. Echter is bij colonnes de tweede groep evenmin uitgesloten als voor posten de derde groep, en wegens de overeenstemming welke heerscht tusschen de seinen der 2e en 3e groep kan men ook b. v. van eenen post naar eene colonne seinen met de middelen der 2e groep en omgekeerd met die der 3e.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 613