603 Ook hangt de keuze der middelen soms af van de omstandigheid of er tusschenstations zijn. Bij gebruik van tusschenstations, waartoe men door de groote afstanden of wel door terreinhindernissen genoodzaakt kan zijn, be hoeft men van de seinmiddelen der 2e groep slechts één stel op elk tusschenstation te hebben. Bijgebruik van vlaggen en enkele lantaarn (3e groep) op het tusschenstation, heeft men daar tivee seininrichtingen noodig, waarvan de eene de seinen ontvangt en de anderezoodra er een aantal seinen ontvangen zijn die verder overbrengt. Ten einde verwarring te voorkomen moet men dit zoo inrichten dat op het tusschenstation de sein gever niet van het eerste en de sein ontvanger niet van het tweede station gezien kan wordenof dat door gebruik van verschillend gekleurde vlaggen vergissingen worden vermeden. Wanneer men wijzers als seinmiddel gebruikt zal men op het tusschenstation den seinpaal gewoonlijk in zoodanigen stand kunnen plaatsendat van de beide andere stations de stand der wijzers kan waargenomen worden. Voor het geval dat men uit eenig station met twee of meer aan liggende posten, welke onafhankelijk van elkaar zijn, moet corres- pondeeren, maakt men eveneens bij voorkeur van wijzers gebruik en geeft den seinpaal zoodanige inrichting (zie plaat IV) dat hij ge makkelijk gedraaid kan worden in de richting, waarin men hem heb ben wil. Alleen op een centraal station, waaruit men naar verschillende richtingen te gelijk berichten moet verzenden, is men tot het gebruik van manden verplicht, welke zooals men weet het nadeel hebben, langzamer te seinen. Dat in zulke gevallen elk station zijn eigen oproepingsteeken waarvoor eene bepaalde letter kan genomen wordenmoet hebben spreekt van zelf, terwijl het gebruik daarvan, ook voor posten wel ke tot een derde hunne toevlucht moeten nemen om onderling ge meenschap te krijgenwel geene nadere uiteenzetting noodig heeft. Ook op de keus der groepen heeft het al of niet aanwezig zijn van tusschenstations invloed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 614