604 Wanneer er namelijk geene tusschenstations noodig zijn dan geschiedt het telegrapheeren het vlugst door middel van de seinmiddelen der 3e groep met Jl/orse-teekens. Is dit echter wel het geval, dan veran dert het verschil in snelheid ten voordeele der seinmiddelen van de 2e en le groep en de nauwkeurigheid is daarbij veel grooter. Het is ook dit voordeel van betere controle dat over het algemeen aan de seinmiddelen der 2e groep de voorkeur zal doen gevenals men geene geoefende manschappen heeft, en in de gelegenheid is een sein paal te maken. Eindelijk wordt hier nog aangeteekenddat men wel als regel aanneemt vooraf afspraak te maken omtrent het te bezigen seinstelsel, doch dat dit uit de oproeping en de eerste seinen ook dadelijk blijkt. Yoor het seinen met de middelen der eerste groep is eene afzonderlijke oproeping vastgesteld, bestaande uit den onderscheidingswimpel of bol. De bedoeling om met iVIorse-teekens te seinen blijkt insgelijks uit de oproeping - De oproeping voor het seinen door middel van cijfers bestaat uit twee bollen (d. i. 2 bolvormige manden of 2 schuin omhoog staande wijzers, of 2 roode lantaarns of twee strepen.) Worden na de oproeping met de seinmiddelen der 2e en 3e groep klinkers en medeklinkers overgeseinddan heeft men de bedoeling te spellenworden alleen medeklinkers overgeseind, dan maakt men gebruik van het internationale seinboek. Worden ook groepen van 4, 5 en 6 cijfers overgeseind, dan maakt men gebruik van het sein boek van Kromhoutwaarbij nog wordt aangeteekend dat de Morse- t.eekens nooit bij het seinboek mogen worden gebezigd. Het kan ook voorkomen dat cijfers of letters worden waargeno men welke noch volgens gewone spelling, noch met gebruik der seinboeken eenen behoorlijken zin gevenin dat geval wordt geheim schrift geseind of wel de seinen zijn verkeerd verzonden of verkeerd verstaan. Om te dien opzichte twijfel en vergissingen te voorkomen, moet het begin en het einde van het berichtgedeelte dat geheimschrift bevat, door de seinen worden bekend gesteld, welke in de speltafel en in de seinboeken zijn aangegeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 615