607 Bij iedere brigade worden de noodige koelies ingedeeld voor het dragen van het materieel. Het zou ons hier te ver voeren over dit materieel in details te treden, zoodat hier slechts aangeteekend wordt, dat met inbegrip van het transport van een bamboe seinpaal, voorzien van de noodige katrollen, touwen en piketten, voor het vervoer van het materieel noodig gerekend worden Yoor eene brigade voorzien van seinmiddelen der le groep, 12 koelies. Voor idem 3<> (per te bedienen station) 3 koelies. Het spreekt van zelf dat het voorgaande meer bijzonder betrek king heeft op de samenstelling van brigades voor optische telegraphie, ingedeeld bij ageerende colonnes, en dat men op vaste posten den dienst naar omstandigheden regelt. Ik vlei mij in de voorgaande bladzijden een duidelijk overzicht gegeven te hebben van de opvatting en toepassing der optische te legraphie bij het Korps Genietroepen in Iudië. Men zal daarin opmerken het streven om inrichting en uitvoering tot den meest eenvoudigen vorm te brengen. In aanmerking ne mende de onophoudelijke mutaties, waardoor het zoo hoogst moeie- lijk is een goed geoefenden troep op den duur bij elkaar te houden, zal men dezen eenvoud als een groot voordeel van ons stelsel ap- precieeren. Het is een geheel verkeerd denkbeeld dat men optische telegra phie ooit zoo eenvoudig zou kunnen maken, dat men haar met weinig of niet geoefende manschappen tot een middel van geregelde berichten-wisseling zou kunnen maken. Zij berust grootendeels op de kunst van waarnemen, en zoolang die factor bestaat, kan men niet wegcijferen dat er zelfs een bepaalde aanleg noodig is om een goed telegrafist te worden, en vrij veel oefeningom als zoodanig redelijk te voldoen. Het komt mij voor, dat dit niet genoeg in aanmerking is geno men bij de aanprijzing van verschillende stelsels, die zich door schijn bare eenvoudigheid aanbevelen. Voor idem 2e 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 618