608 Het mag niet de vraag zijn of met eenig stelsel onder bepaalde omstandigheden op bevredigende wijze gewerkt zou kunnen worden, door personen, die met de eigenaardigheid van dat stelsel bekend zijn. Wat de vraag moet zijn is, of het stelsel zich, door de sa menstelling en den aard van het materieel, leent tot eene algemeene toepassing, waardoor de invoering bij het Leger gewettigd zou zijn, en of bovendien de wijze van behandelen van den toestel past in het kader van de algemeene oefening in de optische telegraphie. Wanneer men ter zijde stelt het werken met vlaggen en groote afstand- seinen (bollen, vlaggen en wimpels) volgens het internationaal seinboek, waarvan de kennis ter wille van de communicatie met schepen noodzake lijk is benevens het seinen met Morse- teekens, waarvoor geoefende telegrafisten noodig zijn, dan bepaalt zich de leer onzer optische tele graphie tot eene hoogst eenvoudige theorie van bollen en vierkanten, welke geldig is voor alle seinmiddelen bij het korps in gebruik. Inderdaad, 't zij men gebruik maakt van manden, stukken zeil doek, wijzers, lantaarns of vlaggen, met de wetenschap dat een bol voorgesteld wordt door een bolvormige mand een rond stuk doek een opstaande wijzer een roode lantaarn een streep (lange flikkering, lange slag) en dat een vierkant aangegeven wordt door een cylindervormige mand een vierkant stuk doek een neerhangende wijzer een witte lantaarn een punt (korte flikke ring, korte slag), de man heeft slechts eene zeer eenvoudige spel- tafel in zijn geheugen te prenten. Hierin ligt eene voorname reden, dat niet eenvoudig de toestel len en de methode zijn aangenomen, welke in het Handboek van Kromhout voor optische telegraphie zijn beschreven. Trouwens ook andere redenen pleiten daartegen. Het seinen met vlaggen b. v. volgens de methode van Kromhout is op groote afstanden niet zoo duidelijk. Bij het seinen met drie voorwerpen volgens de methode van Kromhoutkan men in het gebergte zich licht vergissen in de be oordeeling van den betrekkei ij ken stand der korven. Het seinen met vier voorwerpen in eene vertikale as, volgens die methode, eischt meer samengesteld materieel, en geeft meer moeite als er 't een of ander onklaar is geraakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 619