610 Het is dus voor ons van het hoogste belang de inrichting onzer optische telegraphie zóó eenvoudig te maken dat het grootst mogelijke aantal manschappen, ook van de infanterie, binnen korten tijd zich de gewenschte vaardigheid in de behandeling der toestellen kan eigen makenaan dezen eisch voldoet het aangenomen stelsel ten volle. Thans hebben wij over te gaan tot de bespreking van het seinstelsel van den Heer Vreede. Dit berust op de waarneming van den tijd gedurende welken een licht (voorwerp), met intervallen van verduiste ring (verwijdering), zichtbaar blijft. Zijn toestel geeft zoogenaamde chronosemische seinen, waarvan eene vernuftige toepassing reeds in Griekenland beschreven werd, 200 jaren vóór onze tijdrekening. Deze toepassing bestond daarin, dat meu op de beide stations een met water gevuld vat had, dat van binnen van eene verdeelde schaal voorzien wasen eene kraan had om het water te laten afloopen. Wilde men nu seinendan deed men eerst met een fakkel een oproepingsteeken, en zoodra dit beantwoord was, toonde men het licht weder en deed te gelijk de kraan van het vat open, om het water tot een zeker peil te laten afloopen. Op het seinontvangende station deed men insgelijks de kraan van het daar aanwezige vat openzoodra het seinlicht zichtbaar was geworden, en sloot de kraan, zoodra op nieuw het licht vertoond werd, als bewjjs dat het bericht uit was. Het waterpeil gaf dan het sein aan dat men bedoelde over te brengen. Bij de Amerikaansche marine, en misschien thans ook bij het leger ingevoerd, zijn sedert eenige jaren chronosemische seinen in gebruik welker beteekenis evenzeer afhangt van de tijdruimte tusschen twee waarnemingen. De seinen zelf dienen daarbij dus slechts om de aan dacht te trekken en de telkens te observeeren tijdruimte te begrenzen, en kunnen dus gegeven worden door een licht, of eenig voorwerp dat plotseling en voor korten tijd zichtbaar gemaakt wordt door een schot, trompet, klok, stoomfluit, vuurpijl, enz. De eenheid van tijd kan daarbij naar welgevallen genomen worden, doch behoort in geen geval korter te zijn dan 3 seconden. Wil men b. v. het sein 3185 geven, dan heeft men na de afgespro ken oproeping het licht achtereenvolgens gedurende 9, 3, 24 en 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 621