612 „van slechts weinig mededeelingen mogelijk maken; of die zoo men „haar aantal vermeerdert, in het nadeel vervallen veel menschen tot „hare bediening te vereischen, dan wel een gecompliceerd seinboek „noodzakelijk maken of oorzaak zijn, dat men veel tijd tot het doen „van het sein behoeft." In de voorgaande beschrijving van onze optische telegraphie heb ik toch aangetoond, dat men 's nachts met enkele lantaarns desverkiezende met een enkel wit licht, alle mogelijke seinen even goed en vlug overbrengt als met andere seinvoorwerpen over dag. Ingeval het licht door terreinhindernissen, door mist of regen wordt onderschept, laat de optische toestel van den Heer Vreede hem evenzeer in den steek als onze optische seinmiddelenin beide gevallen moet men zijne toevlucht nemen tot acustisclie telegraphie. Ook ten opzichte van het opvangen van berichten door andere personen dan degenen voor wie ze bestemd zijn, of van geheimschrift, zie ik in den toestel van den Heer Vreede geen enkel voordeel. In zijne algemeene beoordeeling van optische telegraphie zegt de schrijver „De seinen, die men doen wil, kunnen voorstellen of eene enkele „letter, of geheele volzinnen. In het eerste geval kan verkregen „worden de grootste snelheid van seinen, maar onder bepaald beding „dezer twee conditiën: 1° dat de seinen worden gedaan, zooals b. v. „in de Engelsche marine door des seingevers armen, d. w. z. Diet door „eenig ander hulpmiddel, 't zij bollen, lantaarns, vlaggen of wat ook; „2° dat de personen, er mede belast, zich daarin door veel oefe ning bekwaamd hebben en voortgaan zich daarin te oefenen." De eerste dezer conditiën kan dezerzijds geenszins toegegeven worden, hetgeen rechtstreeks volgt uit de beschrijving van het spellen door middel van cijfers, dat in het eerste gedeelte van dit opstel is beschreven. En wat de tweede, de oefening, betreft, staat bij onze seinmethode de eenvoudigheid zóó op den voorgrond, dat een groot aantal man schappen met weinig moeite in het seinen kan geoefend worden, zonder dat daarom nog juist de oprichting van een afzonderlijk korps

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 623