614 één de boogstukken uitzoekt en in den toestel brengt en één den zwengel hanteert, kunnende dan de eerste als waarnemer fungeeren, als men slechts één station te observeeren heeft. Het is twijfelachtig of het aanbrengen van een veerwerk in plaats van den zwengel, bij groote afstanden ten minste, besparing van personeel zou geven, omdat de waarnemer, die een kijker hanteert, moeielijk tegelijk den toestel zal kunnen bedienen. Zoowel het naar behooren hanteeren van den zwengel als het met juistheid observeeren van het oogenblik, waarop het licht of de vlag zich vertoont en weder verdwijnt, vereischt eenige oefeningpersonen, die daarvoor geschikt zijn, zullen zich met zeer weinig moeite ook onze methode van seinen door middel van 5 cijfers eigen maken. Een groot aantal seinvoorwerpen is bij onze methode niet noodig bij gebruik van de middelen der 3e seingroep heeft men slechts één seinvoorwerp, en kan toch even goed met behulp van seinboeken werken. Bij gebruik van de middelen der 2<? groep behoeft er volstrekt geen groot ophangtoestel gemaakt te worden, dat moeielijk trans portabel is. De beschouwing van plaat IV, waarop eenige seintoestellen zijn afgebeeld, zal hieromtrent geen twijfel overlaten. Bamboe is in Indië het aangewezen materiaal voor seinpalenwelke men bij colonnes wil medevoerenen 3 of hoogstens 4 koelies zijn voldoende om alles te dragen wat daarbij behoort. En waar het er op aankomt de transportmiddelen tot het allernoodzakelijkste te beperken, zal men bijna overal de middelen vinden om zulk een seinpaal te maken. Het is hierbij vooral dat een groot nadeel van den toestel van den Heer Vreede aan het licht komt. Hoe zal men daarmede werken als het terrein niet zoo open is, dat men ook met vlaggen kan seinen En nog, met eene vlag kan men in een boom klimmen. Overal dus wkiar eene colonne op eene bepaalde plaats aangekomeneen eenvoudigen toestel zou moeten oprichten om te seinen met de mid delen der 2e groep, zou voor den toestel van den heer Vreede eene observatiestelling moeten gebouwd worden, waarop die toestel met alle toebehooren, zoomede het bedienend personeel, plaats zou

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 625