619 Het ligt echter niet in onze bedoeling, om weer eens van meet af aan alle vroeger gemaakte bemerkingen van naderbij te beschouwen, dewijl zulk een werk voor de lezers vrij onsmakelijk wordt en uit den aard der zaak ook niet altijd even vruchtbaar kan zijn. Doch bovendien willen wij zelfs den schijn vermijden, alsof wij eene „oppositie quand même" zouden willen voeren en hiermede in verband, beginnen wij dan ook al dadelijk met te erkennen, dat wij met „sommige van H. C. A. R. 's toelichtingen zeer wel vrede kunnen hebben, hoe onappetijtelijk vele zijner gerechten ons in het bijzonder, ook zijn voorgezet. Waar wij het goede vinden, aanvaarden wij het dankbaar, ook van hem, die, het „qui se fache a tort" vergetende, toont op ons zoo bijster verstoord te zijn. In ons eerste opstel werd gewezeu op eenige verschillen in bena ming eener zelfde zaak. Zoo had men volgens 9 der Terreinleer bij iederen heuvel en berg o. a. te onderscheiden Zijdenwandenglooiingen of hellingen terwijl het Indisch veld dienstreglement te lezen gaf, dat men bij iedere verhevenheid èn zijden èn hellingen had. Wij roepen ditmaal eens zeer beleefd de bijzondere aandacht in der lezers, omtrent de wijze, waarop H. C. A. R. deze onze op merking vermeent te niet te doen. „In het eerste (in het velddienst- reglement dus) is „helling" gebruikt in den zin van „helling van „den weg en in het tweede (de Terreinleer) als synoniem van zijden, „wanden, glooiingen." Wie nu 4 van het velddienstreglement eens gelieft op te slaan, zal voor zich zeiven kunnen uitmaken, of in den bewusten (ondersten) volzin, sprake is van- ot slechts „gedoeld kan zijn op"- de helling van een weg. De gansche paragraaf spreekt uitsluitend van: hoogten, duinen, heuvels, bergen, gebergten, bergketen, heuvelrij, landrug, terreinrug enz.; geen enkele maal van eén „weg." Doch bovendien leest men in denzelfden volzin (afgescheiden van het zeer oneigenaardige, om bij het bespreken van eene „verhevenheid"

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 630