621 Wij antwoorden hieropdat men in Indië vooralsnog geheel en al van „gemeente" moet zwijgen; men spreekt van de Stad Batavia van de desa Bandar, van de kampong Kemajoran. Dat „schapen" als voedingsartikel in Indië wel onvermeld konden worden gelatenwordt niet door H. C. A. R. beaamdomdat bij eene aanwijzing wat tot een veestapel behoort, de schapen niet ach terwege mogen worden gelaten Hierbij wordt uit het oog verloren, dat in 16 wordt vooropge steld, dat men bij eene statistieke verkenning van eene plaats of landstreek zich ten doel steltom daaruit te leeren kennen de hulp middelen tot de verpleging en het vervoer van troepen of wel ten dienste van den Kondschapsdienst en tot correspondentie. Wij hebben thans de vraag tot II. C. A. R. te richten: in hoe ver is het schaap in Indië te benutten tot verpleging van troepen Wij zullen ongevraagd zeggen, hoe die „kambing-kambing wolanda" er, per ongeluk, bij gekomen zijn. In Nederland heeft men .recht van schapen te gewagen, daar zijn er betrekkelijk velein Indië nu heeft men over het hoofd gezien bij de samenstelling van het voorloopig voorschrift, dat het bewuste woord „schapen" als verplegingsartikel niet behoorde overgenomen te worden. Dat is de quaestie. II. C. A. R. verantwoordt zich hier op eene wijze, die bij eenig nadenken, door niemand voor gangbare munt zal worden aangenomen. Onze opmerking omtrent 16: „het in een verkenningsrapport „vermelden, welke kerktorens zijn waar te nemen" bewijst, zegt H. C. A. R, dat dit woord „kerktorens" niet in den smaak van den beoordeelaar valt. Het is ons aangenaam, tevens daarbij te kunnen voegen, dat het evenmin in zijn smaak valt. „In het origineele concept toch," zegt hij, „was dit woord ook „doorgeslagen, doch dit schijnt bij het overschrijven over het hoofd „te zijn gezien. 1884, Dl. I. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 632