627 In het velddienstreglement is voorgeschreven: „indien de comman dant eener veldwacht zijne positie of die der posten werkelijk be dreigd ziet, zendt hij onverwijld bericht daarvan naar denevenveld- wachten en het voorpostendetachement, die het bericht aan de „naastbijzijnde afdeelingen en het gros of de reserve doorzenden". Wij nu zijn de meening toegedaan dat er in de Indische oorlogen, tusschen het tijdstip waarop men zich werkelijk bedreigd acht en dat waarop men feitelijk aan het vechten is, gemeenlijk weinig tijds ligt en dat het in verband hiermede beter zoude zijn, wanneer niet de „bedreigde" (en gewoonlijk kort daarop „aangevallen") wacht naar drie verschillende kanten bericht daarvan zond, maar dat op het hooren van schoten, de „huurlieden zeiven" een man of eene pa trouille, naar de in gevecht zijnde afdeelingen zenden om te weten te komen tvat er gaande is. Blijft het bij eene bedreiging en komt het dus niet tot een gevecht (zoodat de nevenveldwachten en het voorpostendetachement van zelf geen onraad hooren) dan is er uit den aard der zaak ook geen hulp noodig. Ons bezwaar tegen het afzenden van een bericht naar drie ver schillende kanten (2 nevenveldwachten en 1 voorpostendetachement), is, dat een commandant, die in actie geraakt, liever geen manschap pen laat vertrekken. Nochtans kleeft bij nadere overdenking een betrekkelijk gewichtig nadeel aan onze theorie in deze. Is er namelijk hulp noodig, dan komt de „assistentie" zooveel later aan, dan noodig was om éénmaal naar de nevendetachementen te gaan. Dit nadeel, wij erkennen het volgaarne, moet niet te min worden geschat. In 269 wordt het navolgende gelezenstuit de middelste pa trouille op eene belangrijke hindernis, dan wij cursiveerenzoekt zij „eenen overgang verder zijwaartsterwijl één man het gros van het detachement te gemoet gaat om dit den kortsten weg naar het over gangspunt te wijzen Hieromtrent schreven wij: de plicht, hier den patrouille-comman-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 638