- 52 - Deze burgereategorie, die wij bier, 0111 duidelijkheid te bevorderen, de eerste zullen noemen, waartoe (de uit verschillende catagoriën af komstige pupillen en de volontairs, aspirantofficieren, buiten rekening latende) schier alle zich thans bij ons Leger bevindende Inlandsehe kinderen, vóór hunne indiensttreding, behoordenen waarbij, zooals is aangetoond, niet te werven valt, kan dus niet worden bedoeld, waar de Heer Timmermans zegt: „Hortderde afstammelingen van Europeanen loopen iu de kampongs „rond en groeien op tot nietsdoeners, die later, terwijl hun aantal „ieder jaar grooter wordt, door de ongelukkige omgeving, waarin zij „leven, werkelijk gevaarlijk voor de maatschappij kunnen worden. „Zou niet, vooral daar tegenwoordig in den toestand der mindere „militairen vele verbeteringen zijn gebragt, voor velen de in dienst- „treding een uitweg zijn 0111 zich eene toekomst te scheppen? Ontlast „de regeering zich tevens niet van eene groote staatszorg, door juist „behoeftige inboorlingen tot bruikbare sujetten te maken??" Die categorie, het is de plicht van ieder rechtvaardig schrijver in deze, dit schitterend te doen uitkomen, kan dus niet worden bedoeld. Maar waarom heeft de Heer Timmermans dan dien eersten plicht verzuimd Waarom alsdan zoo in 't algemeen gesproken? Waarom zoo gegeneraliseerd, als ZEd. doet, door aan die vernederende schildering te doen voorafgaan „Uit den aard van hun karakter en hunne gewoonten, leven zij „liefst niet in gemeenschap met volbloed Europeanenhierin moet „ook een voorname reden worden gezocht, waarom weinigen in de „gelederen aanwezig zijn." Kan eenig oningewijd courantenlezer hier iets anders uit afleiden, dan dat de Inlandsehe kinderen, die reeds in de gelederen aanwezig zijn en wier aantal minder gering is dan de Heer Timmermans wel schijnt te denken, eveneens in dergelijke omgeving zijn groot gebracht Dat is hard, ja pijnlijk hard. Te pijnlijker, wijl de hier door mij beschrevenen, zoowel burgers als militairen, bij de thans gevorderde examens, slechts een zorgwekkende toekomst voor oogen hebben en

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 63