630 Die bespiegelingen toch hebben volgens H. A. R. gediend, om ons het bewijs te leveren (wat wij zeiven hebben beweerd en vooropgesteld), que la critique est aisée, mais que 1' art est difficile. Onze kritiek, waaromtrent nu van de overzijde erkend wordt, dat zij gemakkelijk te volbrengen was, implicite alzoo dat zij den bal niet misgeslagen heeft, is dus bij slot van rekening nog zoo kwaad niet geweest. Met de voorgaande regelen hebben wij H. C. A. R. geantwoord. Behandelen wij thans andermaal het voorloopig voorschrift op den velddienst, zonder ons in het minste met „personen" op te houden. Sedert wij onze beoordeeling van dat Reglement aan den vorigen Redacteur toezonden, hebben wij van tijd tot tijd enkele aanteeke- ningen gemaakt, die wij hieronder zullen mededeelen, omdat zij wel licht nog van eenige waarde zijn bij eene eventueele herziening van het voorschrift. Het voordeel diende ons daarbij een weinig, toen wij nog dezer dagen een in October 1883 bij het Fransche leger ingevoerd, nieuw velddienstreglement in handen kregen, waarin mede eenige wenken zijn gegeven die mogelijk het overnemen wel worden waardig gekeurd. Dat nieuwe Reglement „Décret du 26 Octobre 1883, portant re glement sur le service des armées en campagne", hetwelk eene révi- sion is de Vordonnance de 1832, is ten eerste in een handiger for maat bewerkt dan het Indische voorloopig voorschrift op den velddienst. Het is ruim 3 c. m. korter en 2 c. m. smaller en daardoor ge makkelijker in ééne hand te houden, wanneer men het een of ander daarin wenscht op te slaan. M ijl de letter iets kleiner is en de regels iets dichter bij elkander staan, telt toch elke bladzijde, even als die van het Indische Regle ment, 30 regels. Het papier is kennelijk minder zwaar. Met een inhoud van niet minder dan 337 bladzijden, gelijkt ons Reglement, dat slechts 270 bladzijden telt, wel dubbel zoo dik als het aan woorden zooveel rijkere Fransche voorschrift. Het laatste is dan ook gemakkelijk in den zak van jas of pantalon mede te dragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 641