634 staan, om uit te rukken, de overige manschappen van de wacht mogen rusten. Des nachts waakt iedereen. Aan de wacht mag des nachts in den regel niet worden gerookt. In geaccidenteerd terrein behoort des nachts de schildwacht in het lagere terreingedeelte te staan, om des te beter een vijand te kunnen zien, die van de hoogte afkomt. Een vol uur voor het aanbreken van den dag staat de veldwacht onder de wapenen. In bedekt terrein maakt men ook tot het in verbinding brengen van de veldwachten onderling, veel gebruik van 4 mans posten, die I schildwacht uitzetten en waarvan de 3 overigen zich gedekt opstellen. Over het algemeen moet iedere commandantzoodra de vijand gesignaleerd wordt, zich naar voren begeven, om des te beter te weten te komen, wat er gaande is. In beginsel wordt een troep, die in gevecht is, nimmer afgelost, al ware het ook dat hij al zijne munitie verschoten had. (1) Staan de het gevecht mogen de officieren en onderofficieren de soldaten tot gehoorzaamheid zoo noodig dwingen. De officieren zullen niet dulden, dat soldaten achterblijven om de gesneuvelden te berooven, gevangenen te escorteeren of gewon den te helpen. De eerste zorg en de eerste plicht van een ieder behoort te zijn, zich van de overwinning te verzekeren „qui seule „peut garantir aux blessés les soins nécessaires". Buit wordt gewoonlijk door den intendant te gelde gemaakt in (1) Hieromtrent lezen wij in de „Taetique de combat des trois armes" van generaal Brialmont: L' operation de relever les tirailleurs est toujours difficile et souvent impossible sous le feu de 1' ennemi. II faut éviter, dit le reglement autrichien, de relever les tirailleurs pendant le com bat. On ne peut songer a une pareille operation que s' il survient dans 1' action un temps d' arrêt. D' ^>rès ce même reglement, lorsque les cartouches d'une ligne de tirailleurs sont epuisees, on doit, plutot que de relever cette ligne, lui donner les cartouches de 1 échelon en arrière, sauf a remplacer celles-ci par les cartouches des caissons. Ce même reglement condamne l'opération, qui consiste a relever des troupes enga- gées dans un combat. II n'en admet la possibilité dans l'offensive, qu'après une attaque reussie et, dans la defensive, qu'après la retraite de l'assaillant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 645