637 „wapenfeiten opmerkt, zullen daarom steeds tot de zeldzame uit sonderingen blijven behooren De genoemde opperofficier eindigt niettemin met te zeggen, dat wanneer men met een weinig te duchten vijand (des troupes peu solides) te doen heeft, werkelijk groote resultaten van nachtelijke aan vallen te verwachten zijn. De vraag ligt voor de hand of in het velddienstreglement van het Indische leger, niet eenige wenken moeten voorkomen omtrent het al dan niet offensief patrouilleeren des nachts F Wij kunnen ons voorstellen, hoe b. v. een in diepe rust gedom pelde, geheel vijandelijke kampong des nachts bij heldere maau door een detachement te naderen is, hetzij dat de troepen zelveu den te volgen weg goed kennen, dan wel dat een vertrouwbare gids hen dien zoude wijzen en hoe betrekkelijk een handvol dapperen, onder aanvoering van oen onvervaard officier of onderofficier al wat in den kampong leeft over de kling, dan wel van schrik en ontsteltenis op de vlucht zou kunnen jagen. Het is toch bekend, dat een Inlandsche vijand in den regel vrij zorgeloos is in het nemen van veiligheidsmaatregelen, ja zelfs niet zelden des nachts eene versterking verlaat, om te huis op eigen balé- balé te kunnen uitrusten en tegen het aanbreken van den dag weder de benting te bezetten. Deze zorgeloosheid staat voorzeker wel in eenig verband met onze gewoonte, om den vijand des nachts met rust te laten. Heldenfeiten als die van den 1™ luitenant Von Ende en den 2en luitenant \an Heutsz, ten jare 1875 bij het nemen van Lamara- Oleyloe komen niet dikwerf voor. Moet alzoo de benting- en bivakbeveiliging uitsluitend defensief zijn en behooren de troepen slechts nu en dan (boven en behalve de uit te zetten wachten en schildwachten) in hinderlaag te liggen, om zich zeiven tegen nachtelijken overval te vrijwaren of wel moet de commandant van eenigen troep in deze en gene gevallen ook aan vallend te werk gaan. Om eene mogelijke opmerking te ontgaan, dat een velddienstre glement bezwaarlijk een codex kan zijn van de wijzen, waarop een 1884, Dl. I. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 648