639 Terwijl dus de compagnie uitrukt naar het terrein, waar b. v. een paar veldwachten zullen worden uitgezet, gaat, kan het zijn, langs een anderen weg een ander deel, om te trachten schildwachten te verrassen, sluippatrouilles op te lichten euz. Bij deze oefeningen wordt gebruik gemaakt van losse patronen, minder om ze los te branden bij wijze van imitatie-weermiddel dan wel om aan den vijand slechts te beduiden, dat hij aan deze zijde is opgemerkt geworden. Zoodra dus eene patrouille zoude trachten, een schildwacht op te lichten, behoort zij dadelijk keert te maken, wanneer die schild wacht op haar vuurt. Het is opmerkelijk, hoeveel meer lust de mindere man in veld dienstoefening toont, wanneer deze op vorenbedoelde wijze gehou den wordt en hij om zoo te spreken, eenige eer, maar ook oneer bij de oefening kan inleggen. Een korporaal, patrouille-commandant, ziet nu veel scherper uit, al ware het alleen omdat hij voor den geheelen dag niet de risée in de compagnie wil zijn, omdat men hem op een gegeven oogenblik met de geheele patrouille zoogenaamd heeft in de pan gehakt. In een voor ons liggend werkje van den overste-commandant van Glogau, den heer Von Below, dat tot titel voert: Ausbildung eines Infanterie-Bataillons im Eelddienst auf Grund der neueren Kriegs- erfahrungen," lezen wij daaromtrent: „eine den Vorpostendienst übende Kompagnie wird sich zunachst „eine Kontre-Abtheilung aus 12-16 Mann bezw. auch schwacher, „aus alteren Leuten bilden, welche einem gewandten Unteroffizier „mit dem Auftrage übergeben werden, an einem bestimmten Ab- „schnitt etwa drei Doppelposten auszusetzen und ab und zu eine „Schleichpatrouille abzusenden. Dem Pührer einer solchen Kontre- „Abtheilung wird erst bei seinem Abmarsch die Stellung bezeichnet „die er einnehmen soli und die, selbstverstandlich, der eine halbe „Scunde spater nachfolgenden Kompagnie unbekannt bleiben muss. „Wenn in den ersten Lektionen die Posten der Kontre-Abtheilung „ihre festen Stellungen bis zum Schlusz der Uebung behalten, so wird „bei den folgenden Lektionen jedoch der Unteroffizier angewiesen wer- „den mussen, diese Stellung wechseln zu lassen, um die Aufmerksam-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 650