647 catie van het feit, zoodat die klachten nader moesten worden verbeterd ook getuigen nader moesten worden verhoorden thans vragen wij ons af, waartoe die omslag en omweg dient, welke zeker niet de- strekking kan hebben te voorkomen, dat beschuldigden noodeloos en langdurig preventief arrest ondergaan. Zou de tijdwelke men thans op die wijze verbeuzelt, niet beter kunnen worden besteed San zorgvul diger korps of voorloopig onderzoek Wij zochten te vergeefs naar andere argumenten op Juridisch gebied die Mati Panari ter verdediging zijner stelling en ter be strijding onzer opvatting in het midden zoude brengen. Spoedig met het artikel 210 C. W. was zijn arsenaal uitgeput, doch geen noodeen behendig strijder heeft nog andere dan rechtsmiddelen. Eensklaps treedt hij uit het gareel en werpt zich op het gebied der bespiegelingeneen ruim veld voorwaarwaarop men in het oneindige begaafd met eene ruime fantasie kan ronddolen en liefhebberen Metis heeft het amathema over „ons" geveld, zoo heette het, want hij heeft immers op bladz. 23 van n°. 7 A°. 1882 van het I. M T. gezegd: „de ondervinding heeft geleerd dat er geen grooter kwaad bestaat voor de studie der rechtswetenschap, dan juist de liefhebber- jurist.," welke stelling niet te rijmen zoude zijn met hetgeen M. op bladz. 25 van hetzelfde opstel gewaagde van de Krijgsraden, „datzij moe ten bestaan uit mannen van wie men de zekerheid heeft dat zij studie van het recht hebben gemaakt en ook verder er zich aan zullen wijden." Maar, wij vragen ons af, is er dan geen onderscheid en zoo dat bestaat is dan het onderscheid niet groot te noemen tusschen iemand die op het gebied van eenige wetenschap of kunst liefhebberten hij die een studie er van gemaakt heeft? Nergens is ooit door ons de leer verkondigd dat men juist meester in de rechten moet zijn om kennis van het Recht te hebben. Buiten de Universiteit bestaat ook gelegenheid zich in de Rechtswetenschapevenals in ieder ander vak te bekwamenmits men studeeren kan en wil. Die schat van geleerd heid is evengoed, hoewel op minder gemakkelijke wijze te vinden en te verkrijgen in de boeken, die monumenten van onvergankelijk en niet genoeg te waardeeren erfdeel onzer „geleerde Vaderen. Zou op het gebied van kunst alleen liij een artist heeten, die op het een of andere Conservatoire is uitgebroeid? Vindt men ook nietbuiten

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 658