648 die vaak kunstmatige broeikasten van virtuositeiteven groote artis- ten die aan het firmament der Toonkunst als eerste sterren schitte ren? Waar het eenig en alleen op aankomt is de ernstige wil voor studiedoch juist die ernstige studielast ontbreekt velen en het „iliefhebberenis wel zoo gemakkelijk. Gaat men, in het algemeen genomen {uitzondenngen bevestigen den regel) eens nawelke werken op het gebied van militair recht de officieren bezitttendan is het geene zeldzaamheid, wanneer men liefst een der oudste editiën van Van der Hout, niet zelden de Nederlanclsche militaire wetboeken met aanteekeningen van Mr. J. L. A. Stolk aantreft, doch zeer zelden ontmoet men het uitmuntend geschreven werk van Mr. Pols, een werk wraarvan het bestaan velen zelfs geheel onbekend is. Wan neer men nagaat hoe weinig belangstelling zelfs lioofd-officieren voor het militair reclit koesteren, dan is het waarlijk niet te verwon deren dat het met die wetenschap erg treurig gesteld is. Niet beter is het waarlijk gesteld met de Militaire Commandanten, die wij de eer hadden op onzen weg aan te treffen. Yan het drietal was er slechts één die een goed en juist begrip had dat de liefhebber-jurist is een parasiet aan den boom der rechtswetenschap. De beide anderen meenden dat de kennis van jarenlange studie even gemakke lijk te verkrijgen is door het „fe/VïeMerew" en elke gelegenheid werd dan ook gretig aangegrepen om aan die liefhebberifonder de leus van ernstige studie bot te vieren, en werden dan ook bij wijze van „wetenschappelijke voordrachten" „Juridische ketterijen" der goege meente als gezond voedsel opgedischt. Een der vele gevallen ligt ons nog versch in onze herinnering. Een sergeant-majoor werd verdacht een meisje van ongeveer 22 jaar te hebben verkracht. Een voorloopig onderzoek werd gehouden en het proces-verbaal daarvan den Auditeur Militair ter fine van advies toegezonden. Uit de instructie was gebleken: dat de verdachte met het meisje in de mandiekamer was geweest, zij geminnekoosd had den, terwijl het visum repertum constateerde dat eenige scheuring had plaats gehad aan de vagina. Hetgeen men niet heeft kunnen bekend stellen is, dat er vleesclielijke gemeenschap en wel met geweld d. i. tegen den wil van het meisje had plaats gehad, wat juist een der eerste en voornaamste bestanddeelen van het misdrijf is, bij artikel

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 659